НОВОСТИ

НАЈСМЈЕШНИЈА СРПСКА ПРЕЗИМЕНА: Анегдоте о поријеклу неких мање познатих породичних имена |

СРПСКИ ОБИЧАЈИ: Према традицији нашег гостопримства овако се правилно дочекују гости |

Свијет је био пред новим крвавим сукобом, ЈУГОСЛАВИЈА је одговорила силом и оборила амерички авион! Сукоб са Италијом трајао је до 1975! |

ХУМАНОСТ И ТРАГЕДИЈА РУКУ ПОДРУКУ: Нијемци запалили цијело село, али Дража није дао пилоте! |

МИСТЕРИЈА МАРСЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: Версајској Европи било у интересу да склони југословенског суверена |

ОВА ФРЕСКА ПОСТОЈИ САМО У СРБИЈИ: Мач у Христовим рукама има важну симболику за српски народ |

ОВА СРПСКА ПЈЕСМА ЈЕ ПОСТАЛА НАЈСКУПЉА ЗБОГ САМО ДВИЈЕ РИЈЕЧИ: Један човјек је „ВРАТИО ИЗ МРТВИХ“, зна је ЦИЈЕЛИ РЕГИОН |

НА ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ ТУРАКА Из језера „изронила“ православна црква! |

ЦРКВА У КОЈОЈ ЈЕ БИО ЗАТОЧЕН СТЕФАН НЕМАЊА Молећи се своме заштитнику на чудесни начин бива ослобођен |

ВОЈВОДА БОЈОВИЋ ЈЕ ИМАО И ФРАНЦУСКИ ОРДЕН! Носио ковчег са посмртним остацима војводе Путника, али и вожда Kарађорђа |

Врањеш: МИП тражио од амбасадора да крше законе

07/09/2021

Амбасадор БиХ у Хрватској Александар Врањеш одбацио је оптужбе да је покушао да спријечи Кристијана Шмита да учествује на бледском форуму, наглашавајући да је крив једино јер је поштовао прописе и што је на вријеме схватио намјере Министарства иностраних послова /МИП/ у Савјету министара које је од њега тражило да крши закон за шта би министар Бисера Турковић требала одговарати.

 

Александар Врањеш

 

Врањеш је истакао да је прва инструкција у амбасаде у Хрватској и Словенији стигла 30. августа, уз допис из ОХР-а, да он и амбасадор у Љубљани Милорад Живковић најаве путовање обезбјеђења Шмита, али не и њега лично преко Хрватске до Словеније.

Из приложене ноте видљиво је да се ОХР обратио МИП-у да информишу хрватско министарство путем хрватске Амбасаде у Сарајеву да ће Шмитово обезбјеђење путовати преко Хрватске за Словенију.

Врањеш тврди да МИП није контактирао хрватску Амбасаду у Сарајеву, него захтјев претварају у инструкцију амбасадама БиХ.

– Тражили су да најавимо четири држављанина Њемачке, носиоце њемачких дипломатских пасоша, који ће имати и пиштоље, са 45 односно око 50 метака сваки, а рецимо обезбјеђење чланова Предсједништва БиХ може да путује са два пиштоља и по максимум 15 метака – појаснио је Врањеш за „Глас Српске“.

Врањеш је истакао да он и Живковић одбијају да поступе по инструкцији, јер не постоји законско утемељење по којој амбасаде БиХ у свијету могу најављивати стране држављане земљама пријема, нема закона ни подзаконских аката по којем су амбасадори БиХ у свијету дужни да поступају по ноти ОХР-а.

– Систем најаве званичника је прописан актима земље пријема и у случају Хрватске и Словеније не предвиђа право запосленицима ОХР-а да путују наоружани преко њихове територије – нагласио је Врањеш.

Према његовим ријечима, ни један амбасадор не може по инструкцији МИП-а да крши законе и прописе који важе у БиХ, нити законе државе пријема.

– Да су поступали по закону, МИП би обавијестио ОХР да немају право да најављују путовања њихових наоружаних запосленика – страних држављана и упутили би их према Амбасади Њемачке, чији су ови пратиоци држављани и носиоци њихових дипломатских пасоша – истакао је Врањеш.

Нова инструкција из МИП-а стигла је 31. августа, упућена само Амбасади у Загребу.

Врањеш тврди да је затражено да поново најаве пут преко Хрватске, овај пут и Шмита и те исте пратње 2. септембра из Словеније према Сарајеву.

Шмит је требало према Сарајеву да крене са загребачког аеродрома, а обезбјеђење аутима.

– Такозвани високи представник није прописно именован резолуцијом Савјета безбједности УН и нема статус високог представника. Он је њемачки цивил на територији БиХ и само га тако можемо третирати. Уосталом, тако га третирају и Руска Федерација и Кина – нагласио је Врањеш.

Он је додао да процедура најаве путовања преко аеродрома, подразумијева ВИП третман, а Шмит нема статус ВИП особе у БиХ.

– Та услуга се и наплаћује. Да сам поступио по овој инструкцији услиједила би фактура са аеродрома коју не знам како бих платио, јер у инструкцији МИП-а није назначено како да покријемо тај непредвиђени трошак – навео је Врањеш.

Врањеш је напоменуо да се у старту могло видјети да ће Шмит на Блед доћи неким другим путем, али се то није спомињало.

– МИП је покушао навести амбасадоре својим инструкцијама да крше законе и прописе. Да постоји ред, министар Бисера Турковић би требала одговарати предсједавајућем Савјета министара за ово – истиче Врањеш.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести