НОВОСТИ

ЕВО ШТА ЈЕ АРКАН РЕКАО О ХРВАТИМА НАКОН ТУЧЕ НА МАКСИМИРУ Фудбал је увијек био пуно више од игре… |

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЈЕДИНО ЗНАО ИСТИНУ „Кад дође вријеме он ће се сам појавити…“ |

ШТА ЈЕ РЕКАО ТИТОВ ЉЕКАР? Броз је само ово држао уз себе |

ШТА ВЕЖЕ МАЛО МЈЕСТО У СРБИЈИ И НАЦИСТИЧКУ ЊЕМАЧКУ? Које све благо крије Рудна глава? |

ДОБОЈСКИ КАЗАМАТ У БАРАКАМА ГДЈЕ СУ ЛИПСАЛИ ЗАРАЖЕНИ КОЊИ Аустроугарска формирала први концетрациони логор у модерној Европи искључиво за Србе |

НИЈЕМЦИ СУ ГА ИЗВЕЛИ НА СТРИЈЕЉАЊЕ, САМО ГА ЈЕ БОГ СПАСАО: Написао је најтужнију пјесму коју су КОМУНИСТИ забранили, а она је ОЖИВЈЕЛА |

ОТКРИВАМО: Комунисти возили помије и млијеко у возилу у ком је убијен краљ Александар! На крају је завршио на војном отпаду |

ЧАСТ ЈЕ ОДБРАЊЕНА: Ово је прича о судбини српских ратних барјака! |

ПРИНЦ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ: Ништа није било праведније од уједињења 1918. |

ДЈЕДА МИЛОЈЕ ЈЕ ШПИЈУНИРАО ЧАК И ТИТА: Био је СУПЕРОБАВЈЕШТАЈАЦ, говорио 4 језика и сваком је могао да уђе у душу! |

Девастирана Саборна црква у Мостару – свештенство у сузама, страхује за безбједност

07/12/2022

Саборна црква Свете Тројице у Мостару ноћас је поново опљачкана, девастирана и покидани су сви каблови од електричне енергије, рекао је старјешина Саборне цркве Душко Којић, истакавши да страхује за за своју, као и безбједност заједнице и овог светог храма.

 

 

Због тога Саборна црква Свете Тројице у Мостару више не свијетли, неће се чути звона нити радити сатови који су били симбол мултиетничког Мостара.

Старјешина Саборне цркве Душко Којић и свештенство од јутрос у сузама обилазе сваки ћошак ове богомоље која годинама покушава да се издигне из пепела.

Којић је рекао да су опљачкани сви каблови из Саборне цркве и да је штета непроцјењива.

– Питање је да ли се више може вратити све у исто стање у којем је било. Покидани су сви каблови који доводе струју у Саборну цркву, омогућавају рад звоника, освјетљења и сата. Питам се – да ли је ово порука да неко не жели да свијетли Саборна црква, да се не чују звона – рекао је Којић за Срну.

Он је подсјетио да ово није прва крађа, али нису сваки пут жељели узнемиравати јавност.

Којићу је опљачкан стан прије извјесног времена, а опљачкана је и Саборна црква, како каже, у овој години 10 пута.

– Нисмо то пријављивали у јавности из увјерења да ово није напад на цркву већ да је то дјело лопова. Ја се данас не осјећам безбједно у Мостару. Да ли радови на цркви овако дуго трају зато што постоји жеља да се ова црква не обнови? На сваки наш корак напријед неко нас врати три корака уназад. Ово је скандалозан и вандалски чин. Растројен сам емотивно као човјек и свештеник – рекао је Којић.

Он је додао да је јутрос у сузама затекао мајстора који је радио каблове, а да су сви који су дошли исто одреаговали.

– Страхујем за своју безбједност, за безбједност заједнице и за безбједност Саборне цркве – рекао је Којић.

Он је додао да полиција покушава урадити што је у њиховој надлежности и да су неколико пута и ухватили починиоце.

– До сад смо ово схватали као пљачке појединаца, али када је оволико уништена да више не може да свијетли и да звоне звона, да сатови не раде – питам се који су мотиви свега овога – рекао је Којић.

Он је навео да би затражио и заштиту и састанак да се види о чему је ријеч, али да његове молбе до сада нису биле услишене и да су се завршавале на обећањима.

– Сви показују вољу и заинтересованост, али то се заврши на обећањима и никада се ништа не реализује. Јутрос су православни свештеници у сузама у Саборној цркви. Ово је прешло све границе – поручио је Којић.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести