НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Осојански повратници чувају своја огњишта, гробове и светиње

08/08/2021

Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије је, поводом 20 година од повратка расељених Срба у Осојанску долину, служио Свету архијерејску литиргију са које је поручио да су сви Срби, ма гдје живјели, дјеца Видовдана и Косова и Метохије.

 

Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије

 

„Нека је благословен ваш повратак и нека Бог да да успијете у одлуци да живите овдје на својој земљи као слободни људи иако имате доста тешкоћа“, рекао је митрополит Јоаникије у бесједи након литургије у којој су му саслуживали Његово преосвештенство владика рашко-призренски Теодосије и монаштво Рашко-призренске епархије.

Митрополит је нагласио да Срби у Осојанској котлини, чувајући и живјећи на своме, поштујући друге, знају шта је њихово и шта треба и желе да чувају јер су се на своја огњишта вратили чиста срца.

„Није чудо што сте узели за славу Свете Макавеје јер су се они враћали, покушали да врате цијели народ вјери православној, а видимо да је овдје код вас повратак могућ, као што је могућ и повратак коријенима. Зато је тако благословено и дивно обиљежавати ваш повратак, који је примјер многима“, рекао је митрополит благословећи повратнике и цијело Косово и Метохију, као и владику Теодосија да носи крст идући пред својим и заједно са својим народом.

Митрополит Јоаникије истакао је да ће Срби Косово и Метохију, све док поју овдашње светиње – а појаће до скончања свијета, доживљавати као своје, не као изгубљено иако је распето и страда.

„Не споримо права другима и не желимо никакве сукобе – нека свако чува своју вјеру и традицију“, поручио је митрополит.

Митрополит је Србима сугерисао да треба да очувају историју, огњишта, гробове, светиње, али и унаприједе заједништво, у чему осојански повратници јесу и морају остати примјер.

Владика Теодосије је подсјетио да је упокојени митрополит Амфилохије прије двадесет година у Осојану служио прву свету литургију пред повратницима.

„Окрепио је овај народ немогућем подвигу борбе повратка и васкрсења живота у Осојану и на овим просторима“, рекао је владика Теодосије, благословивши све повратнике, као и игумане, сестринства и преподобна монаштва која заједно, како је рекао, чине Христово мало стадо.

Владика је рекао да свако од њих има наду у Бога, али снагу у живога Бога.

„Живи васкрсли Бог даје силу немоћнима слабима и малима да би се кроз нас пројавила његова света воља и да би он кроз нас био присутан на овим светим просторима и на путу наших светих предака“, рекао је владика Теодосије и захвалио митрополиту Јоаникију за ријечи утјехе, наде и охрабрења.

Обиљежавање 20 година повратка Срба у Осојанску котлину убудуће ће се у знак сјећања и захвалности на почившег митрополита Амфилохија одвијати у оквиру Сабора под називом „Ђедов сабор“.

У Осојанској котлини у општини Исток током пријератних, ратних и поратних година, убијено је 74 Срба, међу којима су углавном били стари који су страдали само зато што су остали да чувају огњишта са којих су млађи морали да бјеже, спасавајући живе главе.

Предсједник Привременог органа општине Исток Малиша Ђурић рекао је да никада неће бити заборављена њихова жртва.

„То можемо урадити само уколико се повећа број повратника, уколико стане расељевање, а све то подразумева повећање броја запослених, као и повећање помоћи онима који живе од пољопривреде“, рекао је Ђурић Срни уз позив сународницима да се врате са дјецом јер без младости нема ни опстанка и останка српства у Метохијској котлини.

Осојане представљају један од ријетких примјера успјешног повратка Срба у Метохију.

У Осојанску котлину се од 2001. године вратило 350 Срба, а у овом селу данас живи и осамдесеторо деце.

Извор: Срна

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести