НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Петровић: Не може се више ћутати на наметања Уставног суда БиХ

09/10/2021

Генерални секретар СНСД-а Лука Петровић изјавио је да Уставни суд БиХ користи боњачка популација да буду наметнуте надлежности БиХ и истакао да се кренуло у општи напад на Републику Српску на шта се не може ћутати.

 

 

Лука Петровић

Он је нагласио да су договорене активности у смислу чувања Републике Српске кроз институције, првенствено Народну скупштину Републике Српске.

– Свакако да ће бити позвани сви политички актери у Републици Српској и ми морамо припремити правну заштиту Републике Српске, али у дејтонској БиХ. Ми мислимо да је то могуће. Експертски тимови су нам то и предочили, тако да се у наредним мјесецима могу очекивати активности, не само политичара, већ и народа. Морамо да разумијемо да смо у великој опасности ако не реагујемо – рекао је Петровић.

Он је истакао да Уставни суд БиХ доносио одлуке да малтене ни земљиште, ни воде, ни шуме не припадају Републици Српској.

– То значи да ћемо по дозволе морати ићи у Сарајево, а то значи да нам Уставни суд БиХ врши наметање надлежности БиХ. Не можемо ћутати! Тако ће нам забранити много тога још, а то значи имаћемо љуштуру која се зове Република Српска – рекао је Петровић за требињску „Херцег телевизију“.

Петровић је напоменуо да су процјене стручњака да се на овакав начин девастира Република Српска и истакао да се на то мора реаговати.

– Сматрамо да је правичан потез да се вратимо на дејтонски оквир и да имамо самосталну Републику Српску у дејтонској БиХ – оцијенио је Петровић.

Он је објаснио да те девастација значи омаловажавање Народне скупштине Републике Српске, Владе Српске, других институција, комисија за концесије, регулаторне комисије, судова Српске.

– Та девастација значи, не само оспоравање, него и заустављање инвестиција јер имају 100 питања на органима БиХ, који желе да узму надлежности Републике Српске на свој ниво. То значи да бисмо се звали Република Српска, а не бисмо имали те надлежности – рекао је Петровић.

Он каже да је очигледно да је Уставни суд БиХ инструмент који посљедњих мјесеци користи бошњачка популација, те да све што не може да прође на другим органима, може преко ове судске инстанце.

– Уставни суд на било чију апелацију може да реагује и да каже – `Ето, није више ваше`. Зато мислим да је посљедњи тренутак да дамо одговор. Мислимо да су зачуђујући ови посљедњи потези око шума, земљишта, војне имовине и концесија, првенствено на Горњу Дрину. Ми не можемо да ћутимо и мислимо да ће бити великих реакција из Републике Српске. За сада су политичке, а онда морају бити законодавне – рекао је Петровић.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести