НОВОСТИ

Међународна заједница и политичко Сарајево пријете санкцијама Милораду Додику

21/10/2021

Санкцијама обуздати Милорада Додика. То је одговор међународне заједнице и политичког Сарајева на потез Народне скупштине – да Агенцију за лијекове врати Републици Српској. Осуда, већ по навици, не мањка у Америчкој амбасади у БиХ. И овај пут поручују да су спремни на санкције свима који крше Устав БиХ. Да су баш они извор проблема и нестабилности у БиХ, порука је српског члана Предсједништва БиХ.4

 

Милорад Додик

Милорад Додик

 

„Све вријеме свог дјеловања су на фону муслиманског пројекта БиХ, лажно се представљајући да наводно праве ‘функционалну државу’, а у суштини раде за муслимане и прављење њихове муслиманске државе“, изјавио је Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ.

Нису дуго чекали ни европски парламентараци. На допис упућен неизабраном виоском представнику у БиХ, у којем траже санкције за Милорада Додика, потпис је ставило 8 парламентараца. Чланови странака које стоје иза дописа су и партије из другог ентитета. Иако припадају различитим блоковима СДА и СДП не губе вријеме кад је у питању ентитетски интерес. С друге стране, опозиција у Републици Српској не жели чак ни да учествује у враћању надлежности Републици Српској. Колико их све то интересује, јуче су најбоље показали ДНС и СПС, чије су скупштинске клупе остале празне.

„Ово је још једна у низу посебних сједница којих је билоу претходном периоду у низу. У циљу обмањивања грађана Републике Српске и подизање политичког рејтинга“, каже Душко Ивић, шеф Клуба посланика ДНС-а у НСРС.

„Да се иде по хитној процедури да се донесе Закон о лијековима у Републици Српској, а остаје на снази Закон који је раније донијела Парламентарна скупштина БиХ. Људи из струке кажу да ће тај закон доживјети судбину и да ће завршити на Уставном суду БиХ и да ће бити оспорен“, каже Горан Селак, посланик СПС-а у НСРС.

Потезу опозиције можда се највише обрадовао Кристијан Шмит. Народне посланике позвао је да поштују Устав БиХ.

„Овђе видимо да се сваком појединцу, односно члану Парламента и ово је нова пракса ово до сада није било да се каже да сви они који представљају, појединачне представнике Народне скупштине он позива наводно на неко испуњавање обавеза у складу са Уставом. Па ми то и радимо. У Уставу БиХ здравство и регулација здравстзвене области искључиво је у надлежности ентитета“, додаје Додик.

Закон о лијековима Републике Српске ступа на снагу 6 мјесеци од објављивања у Службеном гласнику. Разлог за то је период који је потребан да се ускладе и други закони и процедуре у Републици Српској.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести