НОВОСТИ

СРПСКА СВЕТИЊА У КОЈОЈ СЕ И ДАНАС НАЛАЗЕ МОШТИ ПОТОМКА НЕМАЊИЋА: Манастир на самој граници са Црном Гором

28/11/2021

Српска светиња скривена далеко од радозналих погледа налази се у мјесту Бродарево код Пријепоља. Манастир Давидовица подигнут је на темељима византијске базилике у 13-ом вијеку. Данас овај храм чува посмртне остатке три потомка лозе Немањића, чији гробови су у неколико наврата пљачкани.

 

Манастир Давидовица

Манастир Давидовица

 

У храму су сахрањена три потомка лозе Немањића, жупан Димитрије који је ктитор манастира, касније у монашком животу добио је име Давид, а његови посмртни остаци налазе се унутар храма. Затим његов син Вратислав испод чије десне надлактице су пронађене кости сокола што нас увјерава да је био витез и да је са њим и сахрањен. Посебно мјесто у утемељењима храма има унук жупана Димитрија, Вратко, у народу познатији као Стари Југ Богдан, велики заповједник на двору Душана Силног којим је ишао у велика освајања – казао је отац Нектарије чувар храма код Бродарева.

Манастир Давидовица је један од ријетких манастира који има сачуван уговор и датум зидања, уз манастир Милешево и Прибојску бању у средњем вијеку био је стуб развоја Српске цркве и државе.

– Захваљујући уговору који је сачуван у историјско-дубровачком архиву имамо тачне податке о градњи, и то други манастири немају и ослањају се на предања. Манастир Давидовица је утемељен 30. августа 1281. године, у том уговору стоји да се сам манастир озидао за 150 солида у злату, што је тада врједело 15 добрих коња. С обриром да је овај манастир везан за династију Немањића он има велику историјску вриједност, али нажалост доживио је судбину многих јер је порушен и у таквом стању налазио се све до 1998. године када га је обновио и освештао Патријарх Павле – рекао је Нектарије, објавила је Рина.

 

Преко 350 година српска светиња је била без купола због тога нису ни фреске успјеле да се сачувају, али неке од њих су сачуване као и трагови писања. Манастир је посвећен Богојављењy Господњем и као такав  једини је у Србији посвећен том празнику. У њему се налази око пет квадрата живописа и као и трагови Римљана, као и трпеза из тог периода.

 

– Данас се врло мало вјерника одлучује за посјету манастиру Давидовица с обзиром да се цкрва налази између два велика храма, и граничног прелаза Гостун, поготову ако чекају више сати да пређу, све то отежава долазак туриста и вјерника осим путника намјерника који су у пролазу – закључио је отац Нектарије.

 

Обнова храма трајала је око двије године, али доста тога има још да се уради, припрата која је из 16. вијека у које се налазе надгробне плоче старије од Немањића.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести