24/03/2022
– Једном је ми је Збигњев Бжежински /бивши универзитетски професор Олбрајтове са Универзитета Колумбија/, кад сам питао о ној, јер је била студент код њега, рекао да је она била најгори студент кога је икада имао – рекао је Кесић за београдску телевизију „К1“.
Он је оцијенио да је, стога, мањак интелектуалних капацитета могући разлог због чега се она тако залагала црно–бијело за бомбардовање, санкције, недемократске методе и силу у спровођењу америчке политике, као и за шовинистичко изјашњавање против српског народа, који ју је спасао два пута.
– Увјерен сам да њена највећа мана није била слепа амбиција, коју је имала и због чега се везала за Демократску странку и толико уложила у њу, него то што једноставно није имала интелектуални капацитет и гледала је све врло поједностављено – рекао је Кесић.
Он је оцијенио да је Олбрајтова зато бомбардовање Југославије гледала као прилику за Америку да покаже да има капацитета да уређује свијет, да поврати самоповјерење због Вијетнама и фијаска са повлачењем америчких трупа из Сомалије.
– Олбрајтова је 90-тих година имала директни сукоб са Холбруком, али не само због амбиције, јер је и Холбрук мислио да ће бити државни секретар. Они су били у сукобу зато што она њему никада није опростила Дејтонски споразум – рекао је Кесић.
Он је навео да је Олбрајтова мислила да је Америка коначно била спремна да интервенише, да бомбардује Србе и да, на неки начин, помогне да Срби буду поражени 1995. године.
Кесић је истакао да се Олбрајтова удружила са снагама у администрацији /Била/ Клинтона, који су уочи агресије на СР Југославију, били против Холбрука због личног сукоба, али и који су жељели бомбардовање Југославије.
– Они су направили савез, изоловали Холбрука, тако да он није имао простор да се било шта договори да би се избегло бомбардовање – рекао је Кесић.
Олбрајтова је умрла јуче у 84. години.
13/07/2025