НОВОСТИ

МИСТЕРИЈА НА ТРГУ РЕПУБЛИКЕ: Мјесто невиђење патње Срба |

БИВША МИСИЦА ЖРТВОВАЛА СВОЈ ЖИВОТ ЗА СРБИЈУ: Ово је Љиљана, заборављена СРПСKА ХЕРОИНА |

КО СУ МАКЕДОНЦИ РОЂЕНИ У ДРЕЗДЕНУ? Kако је Титова Југославија постала полигон за стварање нових народа |

ТАЈНA ПАРОЛЕ “БОЉЕ РАТ НЕГО ПАКТ”: Демонстрације у Београду помогла је енглеска пропаганда, а ево како су ОПИСАЛИ СРБЕ |

СРПKИЊА НАПИСАЛА ДРЖАВНУ ХИМНУ АУСТРИЈЕ! Постојале су поштанске маркице са њеним ликом |

ЕВО ШТА ЈЕ АРКАН РЕКАО О ХРВАТИМА НАКОН ТУЧЕ НА МАКСИМИРУ Фудбал је увијек био пуно више од игре… |

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЈЕДИНО ЗНАО ИСТИНУ „Кад дође вријеме он ће се сам појавити…“ |

ШТА ЈЕ РЕКАО ТИТОВ ЉЕКАР? Броз је само ово држао уз себе |

ШТА ВЕЖЕ МАЛО МЈЕСТО У СРБИЈИ И НАЦИСТИЧКУ ЊЕМАЧКУ? Које све благо крије Рудна глава? |

ДОБОЈСКИ КАЗАМАТ У БАРАКАМА ГДЈЕ СУ ЛИПСАЛИ ЗАРАЖЕНИ КОЊИ Аустроугарска формирала први концетрациони логор у модерној Европи искључиво за Србе |

Обиљежено 30 година од оснивања Петог одреда Специјалне полиције

15/09/2022

У Добоју је данас обиљежено 30 година од оснивања Петог одреда Специјалне бригаде полиције који је бројао 430 припадника од којих је на ратиштима широм Републике Српске погинуло 26, а 257 их је рањено.

 

 

Погинулима је данас служен парастос код спомен-обиљежја испред зграде Полицијске управе Добој, гдје су положени вијенци.

Некадашњи замјеник команданта Петог одреда Специјалне бригаде полиције Добој Жељко Марјановић подсјетио је да је на данашњи дан прије 30 година формирана јединица коју су чинили младићи просјечне старости 22 године, од којих су неки били већ искусни и прекаљени у борбама са регуларним хрватским снагама које су у марту 1992. године упале на подручје Сијековца гдје су починиле масакр над Србима.

Марјановић је рекао новинарима да је Пети одред бројао до 430 припадника, са трновитом и тешким ратним путем на свим ратиштима у Републици Српској.

Ветеран Младен Малић истакао је да је формирано Удружење ветерана Петог одреда Специјалне бригаде полиције које брине о породицама погинулих сабораца и социјално угрожених припадника пружањем финансијске помоћи и реновирањем стамбених јединица.

Јелица Чанић, мајка припадника Петог одреда Небојше Петровића који је погинуо 1995. године, каже да је и у болу поносна јер њен син није заборављен.

Градоначелник Добоја Борис Јеринић захвалио је Удружењу ветерана Петог одреда Специјалне бригаде полиције што његују сјећање о истини на овим просторима, организовано рјешава потребе својих сабораца и брине о породицама погинулих.

Данашњем обиљежавању присуствовао је и министар привреде и предузетништва Републике Српске Вјекослав Петричевић.

На спомен-обиљежје испред зграде Полицијске управе Добој вијенце су положили некадашњи припадници Петог одреда Специјалне бригаде полиције, градоначелник Добоја Борис Јеринић, начелник добојске Полицијске управе Слободан Радинковић, делегације Специјалне антитерористичке јединице МУП-а Републике Српске, Команде Специјалне бригаде полиције МУП-а Српске, те начелник општине Петрово Озрен Петковић.

Вијенце су положили и представници удружења која његују тековине Одбрамбено- отаџбинског рата из Шековића, Требиња, Бијељине, Приједора, Илиџе, Бањалуке, Фоче, Зворника, као и представници Градске борачке организације Добој и Удружења одликованих бораца и старјешина „Милош Обилић“ Добој.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести