23/07/2021
Он је навео да западне силе настоје поново да политиком силе намећу рјешења која нису у складу са основним принципима међународних односа, нити у складу са одлукама Савјета безбједности УН, нити су у складу са Дејтонским споразумом.
„Јер, процедура именовања је позната. Може Савјет за примјену мира /ПИК/ да предлаже и кандидује, али одлуку о високом представнику у складу са Дејтонским споразумом доноси Савет безбедности УН“, истакао је Јовановић, бивши шеф дипломатије СР Југославије
Према његовим ријечима, садашња ситуација рефлектује дубоку подјелу у глобалним односима између Кине и Русије као растућих свјетских сила и западних земаља које више желе и настоје да се понашају арбитражно.
Јовановић сматра да Република Српска и даље треба да остане на досадашњој принципијелној позицији да се поштује Дејтонски споразум и процедура за избор високог представника, јер та процедура и Дејтонски споразум нису испоштовани у случају Кристијана Шмита, који је кандидат за новог високог представника.
„У складу с тим, неопходно је да се укине та досадашња институција и да комплетна одговорност за даљу примену Дејтонског споразума и развој БиХ у складу с тим споразумом преузму два ентитета и три конститутивна народа“, нагласио је Јовановић.
Он је оцијенио да је и досадашње постојање високог представника било сувишно и удаљавало је токове политичког одлучивања од грађана и народа БиХ и институција два ентитета.
„Та институција је узурпирала себи овлашћења која нема на основу Дејтонског споразума и која су, у ствари, представљала не само кршење Дејтона, него и Устава БиХ“, рекао је Јовановић.
Одлазећи високи представник у БиХ Валентин Инцко наметнуо је допуне у Кривичном закону БиХ којима се забрањује и кажњава „негирање геноцида и величање ратних злочинаца“.
Извор: Срна
21/12/2024