08/08/2023
Књига садржи 150 докумената са одговарајућим архивским ознакама и обједињује њемачка ратна документа која су заплијенили савезници након побједе над Адолфом Хитлером и уласка у Берлин, а односе се на ратне прилике у Југославији 1941-1945. године.
Документи, дати упоредо на њемачком језику и у преводу на српски, чињенично показују ко је с ким и када сарађивао за вријеме Другог свјетског рата.
Глишић је изјавио новинарима да је ријеч о књизи која је по много чему јединствена, а, прије свега, о њемачким микрофилмованим документима из Националног архива у Вашингтону. Он је напоменуо да су документи из Другог свјетског рата и практично су њемачки ратни извјештаји.
„У књизи сам ишао логиком да документи сами говоре. Њена јединственост је у томе што је на 240 страница 150 микрофилмованих њемачких докумената, са официјелним преводом на српски језик“, навео је Глишић, јавила је Срна, пренио Глас Српске.
Када је ријеч о припреми књиге, Глишић је рекао да је хтио да то уради у три поглавља.
„У првом је ријеч о томе шта су Нијемци извјештавали о партизанима, затим о четницима и треће о формацијама Независне Државе Хрватске (НДХ) – усташама. У књизи се налазе документи и њемачки извјештаји о звјерствима усташа над српским народом, о Јасеновцу“, истакао је Глишић.
Он је изразио посебно задовољство и захвалност што је промоција књиге одржана раније и у Источном Сарајеву, у организацији Матичне библиотеке.
„Ово је за мене велика ствар да људи из овог дијела Републике Српске дођу у посјед ове књиге, јер су историчари углавном окренути ка објашњавању докумената, међутим, ишао сам логиком, да документа сама говоре, односно све предочавају“, рекао је Глишић.