НОВОСТИ

КО ЈЕ ПРЕШАО РИЈЕКУ ОСТАО ЈЕ ЖИВ Нови докази једног од првих монструозних злочина у Европи

07/09/2023

У Старом Броду код Вишеграда обиљежена је 81 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије, које су на монструозан начин побиле усташе Јуре Францетића.

 

 

Током усташке офанзиве мучки је убијено више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији. Један број људи се утопио у ријеци Дрини, бјежећи од усташа.

Најмасовније убијање је извршено 22. марта 1942. године, али су убијања трајала и до почетка маја 1942. године.

У Старом Броду изграђен Спомен-музеј старобродским жртвама у којем је постављено 27 скулптура са 39 ликова, које симболизују збијег и улазак српских мајки са ђецом у наручју у набујалу Дрину.

Преживјели свједок страдања Милорад Ћебић испричао је страшну судбину старобродских мученика, који нису имали избора, него су морали скочити у Дрину. „Ко је прешао, тај је остао жив, а све што је овдје било на овом мјесту је страдало“, испричао је Ћебић новинарима.

Са обиљежавања је поручено да се ово страдање не смије заборавити и да се сјећање на српске мученике мора преносити млађим нараштајима.

Протојереј-ставрофор Драган Вукотић рекао је да се посљедњих шест мјесеци дошло до нових података који се чувају у Музеју БиХ у Сарајеву, а према којима је погром Срба на овом подручју почео 1941. године када су на вишеградској ћуприји усташе убиле око 400 Срба који су бачени у ријеку Дрину.

Начелник општине Вишеград Младен Ђуревић рекао је да су усташе прије 81 годину у Старом Броду извршиле масовни покољ српског цивилног становништва и један од првих монструозних злочина у Европи, те нагласио да је обавеза и завјет да њихова жртвау не буде заборављена.

„Ми данас имамо документованих више од 6.000 невиних са именима и презименима. Све звучи као плод извитоперене маште и као кошмар из којег се тешко пробудити. Зато је важно да се чува сјећање на страдале, али је, значајно и да као потомци страдалника наставимо живот, знајући његову вриједност и не заборављајући овакве догађаје“, истакао је Ђуревић.

Додао је да се мора сачувати и живот Републике Српске, а да је највећи интерес да се сачува мир и да се више никад не понове страдања, попут овог у Старом Броду, јавила је Срна, пренио Глас Српске. Ђуревић је рекао да је поносан што се и овај значајан историјски догађај, као и многи други, обиљежава заједно са Владом Републике Српске, као догађај од републичког значаја.

„Желим да изразим највеће поштовање и захвалност за подршку оваквим догађајима српском члану Предсједништва БиХ, предсједнику, премијеру и министрима у Влади Републике Српске. Са овог скупа шаљем и јасну поруку свима да нас не дијеле, не сукобљавају, већ да нас упућују једне на друге, на узајамно поштовање и то баш сјећајући се овог страшног злочина, не заборављајући своје жртве и стратишта“, поручио је Ђуревић.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести