12/08/2021
Народ га је доживљавао као заштитника, нарочито од усташких покоља. Посмртно је проглашен народним херојем.
Рођен је 1905. године у селу Пљеви, код Шипова. До почетка Другог свјетског рата радио је као шумарски радник и надничар.
Као патриота, тешко је примио пораз Краљевине Југославије. Чим је почео усташки терор у околини Шипова, са неколико својих пријатеља склонио се у оближњу шуму и ту почео да скупља људе и оружје.
Шолајина јединица, састављена углавном од сељака, постигла је велике успјехе у борби против Италијана и усташа, ослободивши 1941. године значајни дио подручја око Шипова и Мркоњић Града.
Италијани су посебно цијенили Шолају након пораза код Сокоца и у Растичеву, код Купреса, 3. децембра 1941. године.
Покушали су да га придобију и послали свог сарадника са већом сумом новца да покуша да га подмити. Шолаја је убио курира и поручио да је „то његов одговор“.
Иза Симе Шолаје није остала сачувана ни једна његова фотографија, а цртеж у зборнику хероја Југославије настао је на основу сјећања сабораца.
Под Симелином командом, батаљон „Искра“ уништио је утврђења у Мајдану, између Јајца и Мркоњић Града, те разбио батаљон домобрана на Воденом Поду и Превилима.
Када су се крајем јула и почетком аугуста 1942. године развиле борбе између усташа утврђених у Купресу и јединица Трећег крајишког партизанског одреда, Шолаја је са својим батаљоном похитао у помоћ.
У ноћи између 13. и 14. августа, јуришајући на усташке бункере, јуначки је погинуо, а постхумно је проглашен народним херојем.
Извор: Срна
12/01/2025