24/02/2024
Тим љекара из Републике Српске на челу са директором Универзитетског клиничког центра проф. др Владом Ђајићем у четвртак је прегледао генерала Ратка Младића, а Никола ШоботНикола Шобот, начелник Клинике за кардиохирургију УКЦ-а Републике Српске гостовао је у емисији Ново јутро са Јованом Јеремић гдје је говорио о недавној посјети генералу Ратку Младићу у притворској јединици у Хагу као и извјештају о његовом тренутном здравственом стању.
„Прије свега морам нагласити да је била велика част што сам био дио тима који је имао прилику да прегледа генерала Младића.
Ради се о пацијенту који има озбиљан број година и као што сте могли раније чути неуролошке и кардиолошке симптоме. Утисци су били помијешани.
У једну страну очекивао сам да су ствари доста горе, међутим с друге стране ради се о притворској јединици и тај наш први утисак био је да се ради о пацијенту са неуролошким и кардиолошким дијагнозама, али који се заиста јако добро држи, који се бори и не одустаје“, казао је Шобот.
Шобот је нагласио како се ради о пацијенту који је имао два мождана удара те посједује одређене кардиоваскуларне тегобе у смислу оштећења срца, тако да су основни проблеми код здравственог стања генерала Младића посљедице можданог удара.
„Генералу Младићу је раније имплантиран посебан вид пејсмејкера за срчану слабост, тако да здравље јесте нарушено, али се релативно добро контролише“, рекао је Шобот.
На питање о здравственим тегобама на које се највише генерал Младић жали, Шобот је рекао да се ради о неуролошким дефицитима, парези десне стране тијела, отежаном кретању, слабости, малаксалости, а које одговарају кардиолошким тегобама.
„Генералу заиста треба један појачан и интензиван медицински надзор као и асистенција одређеног лица које му може бити на руку да му помогне при свакодневном функционисању.
Морам рећи да су љекари у притворској јединици нас дочекали врло професионално. Дали су нам сву потребну документацију. Сигурно да имамо одређених сугестија, али исто тако с друге стране нисмо пронашли нешто што би указивало на неки већи пропуст.
Генералу је заиста значило да смо дошли као љекари из Републике Српске, који говоре његов језик и којима он може да се пожали на своје тегобе, тако да кроз даљу и детаљну анализу документације док све још једном детаљно прегледамо, сигурно да ћемо изнијети свој став, али што се тиче самог лијечења нисмо пронашли неки од озбиљнијих пропуста“, насласио је Шобот.
Шобот је казао како се радило о једном професионалном односу на нивоу љекарске струке, тако да је тим љекара добио тражену документацију о здравственом стању генерала Младића.
„Оно што је проблем у притворској јединици што су наше дијагностичке методе биле лимитиране и ту се морамо ослонити искључиво на медицинску документацију.
Ја нисам био у прилици да урадим ултразвук срца, радило се о базичним прегледима, односно радили смо у складу с оним што смо имали у притворској јединици тако да то јесте био мало проблем у смислу даље дијагностичке обраде, али документација нам је дата на увид“, јасан је Шобот.
О наводима да се одласком у Хаг мора потписати одређени документ којим се љекари обавезују да не смију износити информације о здравственом стању пацијената, било је једно од питања за Начелника кардиохирургије.
„Генерално у љекарској струци јако је незгодно износити податке о здравственом стању пацијента и мимо Хага и сигурно да постоје одређена ограничења на која ми пристајемо када идемо у Хаг, гдје морамо врло пажљиви о изношењу информација како не бисмо угрозили неке будуће посјете или сам боравак генерала у Хагу“, рекао је Шобот.
На питање да ли ће овај љекарски тим поново ићи у Хаг и пратити здравствено стање генерала, Шобот је нагласио како су на располагању генералу Младићу и његовој породици у сваком тренутку те да све што је у њиховој моћи ће и урадити.
„Ми стојимо на располагању како генералу тако и његовој породици. Ту смо за генерала за све што буде потребно.
Ми ћемо се трудити наравно и кроз свој конзилијарни налаз, а који ћемо донијети заједно да будемо укључени у само лијечење генерала, а и све друго што буде потребно, ми смо најмање спорни.
Ту смо константно на располагању, а мислим да је то и став цијелог нашег тима, а све опет зависи од процедуре и самих могућности одласка што зависи од саме притворске јединице у Хагу“, нагласио је Шобот.
Детаљнији извјештаји о здравственом стању генерала биће ускоро познати како је он нагласио.
„У наредних пар дана ми сигурно нећемо губити вријеме и написаћемо то што смо видјели и изнијети своје мишљење о здравственом стању генерала, неке наше препоруке, евентуално изнијети неке корекције у терапији.
Кажем, нећемо сигурно губити вријеме и нешто развлачити налаз, али исто тако као што све радимо, приступићемо томе озбиљно на један смислен начин, па нећемо ни да брзамо“, закључује Шобот.
21/12/2024