НОВОСТИ

Сарајево и Запад затварају очи на експанзију радикалног ислама у БиХ

26/08/2021

Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач изјавио је да власти у Сарајеву и Запад затварају очи на експанзију радикалног ислама у БиХ.

 

 Драган Лукач

 Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач

 

Лукач је истакао да бошњачке власти никада нису хтјеле почети борбу против ширења вехабијског покрета и формирања параџамата на територији БиХ.

Он је рекао да су се током рата у БиХ појавили такозвани џихадисти, који су формирали своју јединицу и постали извор џихадизма и вехабизма у БиХ, те да сада на територији земље постоји много такозваних параџемата.

„Међу њима има ћелија које припадају Ал каиди, али у већој мјери ИСИС-у, јер су врбовани за рат за тзв. `Исламску државу`. Мање њих, према нашим информацијама, борило се у саставу формација Ал каиде у Ираку и Сирији“, рекао је Лукач за руску Федералну новинску агенцију.

Он је истакао да њих нема на територији Републике Српске, гдје им се не дозвољава да се на било који начин организују и формирају своја упоришта.

„Из ових параџемата не потичу само сви терористички акти на територији БиХ, већ и многи терористички напади у Европи имају везе управо с локалним џихадистима и вехабијама из ових параџемата. Већина терористичких напада у Европи има неку врсту везе с БиХ – било да је ријеч о људима који су овдје били у контакту с локалним вехабијама или о оружју, муницији или експлозиву из БиХ. Чак и у нападу на куле близнакиње у Њујорку двоје људи који су се борили у БиХ у саставу јединице Ел муџахедин били су умијешани“, рекао је Лукач.

Он је рекао да су све ове чињенице познате страним специјалним службама.

„Осим тога, у овим параџематима регистровано је на стотине џихадиста, који су послати у рат у Сирију и Ирак, гдје их је више од стотину убијено. Многи су се вратили, неки чекају повратак у БиХ и налазе се у сиријским заробљеничким логорима. Наравно, они представљају пријетњу не само за БиХ, већ и за цијели регион. То су људи који исповиједају идеологију радикалног ислама и спремни су своје идеје спровести у дјело не само у БиХ, већ и изван ње, што су већ показали на мноштву примјера“, рекао је Лукач.

Он је подсјетио да су ти људи починили терористички напад у Зворнику, када је један полицајац погинуо и неколико је рањено, а нападач је елиминисан.

„Ми у Министарству унутрашњих послова формирали смо Одјељење за борбу против тероризма и екстремизма, које активно ради на идентификацији таквих људи, праћењу њихових контаката и кретања. Ове податке размјењујемо са сличним агенцијама, за које је важно држати те људе под контролом, јер се од њих могу очекивати нови напади“, рекао је Лукач.

Лукач је истакао да су у параџаматама важан сегменат њихове активности – вјероучитељи и тзв. проповиједници, који су изузетно опасни и образовани, од којих је већина завршила универзитете у муслиманским земљама.

„Ови људи пропагирају радикални ислам и уједињују људе око себе, који додатно шире ову мрежу и регрутују младе људе који на крају постају ратници џихада. На ове људе морате обратити пажњу. На крају крајева, говоримо о људима који знају шта раде, који су развили систем за привлачење младих људи у своје редове: како их подстаћи да се окрену радикалном исламу“, рекао је Лукач.

Он је навео да бошњачке власти никада нису хтјеле то у потпуности признати и коначно почети борбу против ширења вехабијског покрета и формирања параџамата на територији БиХ.

„С друге стране, већина наших података, као и информације других специјалних служби у региону, указују на то да им /бошњачке власти/ намјерно дозвољавају да се организују и дјелују. Како се другачије ово може тумачити? Ви знате да параџемати функционишу, а ти људи сами кажу да не поштују законе БиХ и да живе по своме. Како држава може да затвори очи пред овим, а да ништа не учини?“, упитао је Лукач.

Он је рекао да је познато да се Полиција ФБиХ не појављује у овим параџаматима и да их уопште не контролише.

„Они дословно живе према својим законима и правилима, игноришући све законе БиХ, што говори да имају одређене везе у владиним круговима и симпатије са њихове стране. У овом случају, муслиманске власти у Сарајеву не предузимају потребне кораке да спријече њихово ширење“, рекао је Лукач.

На питање зашто Сарајево на то затвара очи, Лукач је рекао да, према аналитичким закључцима неких специјалних служби земаља региона, они их виде као своје савезнике у случају погоршања ситуације у БиХ или могућих војних дејстава.

Лукач је истакао да Американци и америчке службе у послијератном периоду имају довољан ниво присуства у БиХ да имају потребне информације о свим процесима који се овдје одвијају.

„Послије рата имао сам прилику да разговарам са неким од њихових људи. Када смо им показали снимке из рата у којем су џихадисти из одреда `Ел муџахедин` одсијецали главе српским цивилима и војницима, то их није занимало, све док исти милитанти у Сирији и Ираку нису почели одсијецати британске и америчке главе“, истакао је Лукач.

Он је подсјетио да је такође непосредно након рата, у разговору са америчким званичницима, поставио питање – знају ли они све то и зашто допуштају развој исламског џихадизма у БиХ, те да је тада добио одговор да је боље да су ти људи овдје јер је Американцима лакше да их контролишу него ако се разиђу по цијелом свијету.

Лукач је указао и на то да је проблем за БиХ и цијели регион огромна количина илегалног наоружања преосталог из рата.

Он сматра да су обојене револуције у региону и у већем дијелу свијета историја која је већ застарјела, истакавши да је њихова матрица позната – како су тачно припремљене, како се изводе и која им је сврха, те да ће у блиској будућности покушаји таквих револуција пропасти.

Лукач је истакао да је познато да се оне увијек финансирају споља и да не долазе изнутра, те да сматра да су и стране дипломате схватиле да то више не даје резултате и да то неће функционисати у БиХ, те да су одустали од овог начина рушења владе.

Остале Вијести