НОВОСТИ

Додик: Имамо право на наш Изборни закон, примјењиваћемо га од сљедеће године

24/07/2024

Имамо право на Изборни закон. Имамо право да уредимо питање локалних избора, изборе за Народну скупштину и предсједника Републике Српске. Ми не споримо да Централна изборна комисија има право да спроводи изборе за посланике у Представнички дом и за члана Предсједништва БиХ, рекао је у интервјуу за banjaluka.net предсједник Републике Српске Mилорад Додик коментаришући одлуку Уставног суда БиХ да суспендује Изборни закон Републике Српске.

 

 

Додик је рекао да је Уставни суд политички суд и да доноси политичке одлуке.

– Централна изборна комисија нема ни уставно ни било које друго право да спроводи изборе у Републици Српској. Чак по Изборном закону БиХ се каже да ЦИК спроводи изборе за посланике у Представничком дому и за члана Предсједништва БиХ и утврђује политике за остале нивое власти. То значи оно да избори морају бити демократични, транспарентни, фер, поштени. А онда да Републичка комисија спроведе изборе у складу с тим – рекао је Додик.

Како је рекао, Уставни суд БиХ на овај начин прекраја Устав, те да је ову мјеру донио како би створио услове да би сутра Изборни закон могли прогласити неуставним.

– Као прво, Уставни суд не функционише по Уставу БиХ. Нјиме је предвиђено да се предсједник и потпредсједник Уставног суда бирају из ентитета, а не двије стране. Дакле, и то су развалили, они су масовни рушиоци Устава. То је њихов проблем. Ми смо одлучили да изађемо на изборе по овом наметнутом закону јер не желимо да дођемо у једну трауматичну ситуацију – казао је Додик.

Како је истакао, ситуација је таква у БиХ, те да Република Српска чека прави тренутак, односно побједу Трампа како би се изборила за бољу позицију.

– Мислим да имамо добру позиционираност у том погледу. И ми се припремамо за вријеме које долази, кад дође Трамп на власт. Знамо да у наредна три мјесеца, када се инаугурише Трамп, морамо стићи до њега. Да на његовом столу буде та прича. И о томе шта се ради овдје у вези са санкцијама и свим другим. С друге стране, Европа ће сасвим другачије изгледати. Снага и надменост неких земаља коју показују кроз Шмита ће сигурно нестати. Кренуће и мировни процес с Русијом око Украјине, то ће бити једна сасвим нова атмосфера. То ће бити атмосфера договора и сарадње, а не искључивости и условљавања. Према томе, имамо низ добрих прилика. Зато смо рекли да ће наш Изборни закон да се примјењује од 1. јануара идуће године – рекао је Додик.

Додаје да је очекивао да ће се Уставни суд БиХ овако поставити јер су мотивисани политиком.

– Политичке одлуке Уставног суда су увијек опасне. И увијек се олупају о главу онога чији је Уставни суд БиХ, а то је БиХ – закључио је Додик.

Предсједник Републике Српске у интервјуу за портал banjaluka.net коментарисао је и односе с партнерима на нивоу БиХ након усвајања буџета. Како је рекао, СНСД наступа тако да не дозвољава системске законе који мијењају карактер БиХ.

– Буџет је годишњи документ. Имао га или не, има начина да се финансира. Према томе, ми ћемо те краткорочне ствари допуштати. Али те системске ствари, у вези с уставним уређењем, не можемо да се сложимо. Јер у Сарајеву постоји једна структура која жели да искористи велико присуство међународног фактора, па чак и европски пут, да би приграбила већу централизацију БиХ – рекао је Додик.

Наглашава да је Република Српска примарно за европски пут и да је томе допринијела јер је гласала за неколико закона да би се добио статус преговарача.

– Али ми смо ти који исто кажу да је немогуће да земља буде преговарач, а да има лажног високог представника. За разлику од Сарајева које каже да треба имати високог представника. Ми се ту не сналазимо. Ту се ми не видимо. Ми хоћемо да сједнемо и кажемо – људи, ево ми хоћемо да останемо у БиХ, али ви не можете да рачунате да ћете развластити Републику Српску. Али дај да направимо шта може да буде функционално – казао је Додик.

Упитао је и зашто је проблем да Република Српска буде видљива у европском процесу. Како је рекао, многе европске сложене земље функционишу на тај начин, те је навео примјер Белгије, гдје на састанке, нпр. о пољопривреди, не долази савезни министар, него министар неке регије.

– Зашто се ми не можемо договорити око тога? А зашто ви желите да имате тамо неког министра и да вршите централизацију? Ту је сва прича. Ова прича о сукобу, рату, то је апсолутно излишно коментарисати. Од тога нема ништа. Они који пријате ратом, криве нас да смо ми за рат – каже предсједник Српске.

Наводи да су у процесу повратка надлежности видјели да се свијет, нажалост, поново објединио око муслиманских циљева и да би свако истрчавање Републике Српске значило додатну хомогенизацију и муслимана и Запада.

– Нисмо заборавили те циљеве, остављамо их, али ћемо их вратити једног дана када видимо да постоје минималне шансе за то. Онда смо рекли да идемо у мирно раздруживање, а они су то прогласили питањем рата. А ми опет мислимо да би требало да сједнемо да разговарамо. Да кажемо да ово не иде, да не функционише, да је ово тешко јер неће да се врате на изворни Дејтон – казао је Додик.

Каже да је жеља да се договоримо, да се не бисмо тукли, радовали, бацали камење једни на друге.

– А шта друго? Ишли смо том логиком, а они то проглашавају као разлог за рат. Ево, ми смо рекли у реду, стаћемо с тим. Али мислите да то поново неће добити као иницијативу? Наравно да ћете добити – каже Додик.

Остале Вијести