НОВОСТИ

Вишковић: Никада нећемо заборавити злочине над Србима у „Олуји“

03/08/2024

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић изјавио је Срни да српски народ никада неће дозволити да буду заборављени злочини према Србима почињени у акцији „Олуја“ и поручио да је веома важно да народ буде јединствен и да се држи заједно како више никада не би доживио нова страдања.

 

 

Вишковић је истакао да је данашњи дан веома болан и тежак за све Србе, ма гдје живјели широм свијета, јер се присјећају трагичних догађаја из августа 1995. године пороизашлих из оружане акције „Олуја“, која представља највеће етничко чишћењу у Европи послије Другог свјетског рата.

Он је рекао да је циљ етничког чишћења био да се Срби прогнају са својих вјековних подручја и потпуно униште.

– Подаци говоре да је са простора западног дијела Републике Српске Крајине, почетком августа 1995. године, протјерано више од 250.000 Срба, а њихова имовина је опљачкана, уништена и спаљена. Читаве породице су нестале – страдали су жене, дјеца и цивили – нагласио је премијер Српске поводом обиљежавања Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у акцији „Олуја“.

Премијер Српске је истакао да је овим злочином Хрватска држава јасно показала да и преосталим Србима, онима који нису отишли, нема мјеста у њој.

„Република Српска и Србије ће данас у Лозници обиљежити Дан сјећања на све страдале и прогнане, а веома је важно да српски народ буде јединствен и да се држи заједно како више никада не би доживио нова страдања“, рекао је Вишковић.

Он је истакао да су сви ови злочини прошли некажњено, и то највише боли.

– Тешко је прихватити чињеницу да правда према српским жртвама ни до данас није задовољена – рекао је Вишковић.

Злочиначка војно-полицијска акција „Олуја“ почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.

Према подацима „Веритаса“, током „Олује“ из домова је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена 1.893 погинулих и несталих Срба из ове акције и послије ње, од чега 1.236 или 65 одсто цивила, од којих су око три четвртине били старији од 60 година.

Остале Вијести