05/09/2024
Коментаришући чињеницу да су појединим привредним субјектима угашени рачуни, да је неколико стотина људи остало или ускоро остаје без посла, Амиџић наглашава да су банке дио система државе те да, као такве, морају бити у функцији државе.
– Било која произвољност у оквиру банкарског сектора или дискреционо право када су у питању појединци приликом одлучивања није добра за стабилност финансијског сектора – рекао је он.
Истиче да се кренуо у правцу да појединци на произвољан начин тумаче јасно дефинисана међународна правила и на такав начин угрожавају банке.
– Могу да кажеm да се појединим банкама пријетило да ће им се одузети СВИФТ и на такав начин затворити те банке. Али и овакво понашање банака је исто као да сте им одузели СВИФТ. Ако банка одустаје да послује са једним од најзначајнијих фактора, поред становништва и привреде, ви имате државу, а ако узима у дискреционо право да каже ‘са тобом хоћу а са тобом нећу да послујем’ довешће себе у ситуацију да ће ући у проблеме о којима сада не бих да говорим. То ће бити исто као да им је одузет СВИФТ, банке су кренуле да саме себе одузму СВИФТ. Не може држава бити у функцији банкарског система, ваљда је обрнуто. Република Српска мора да води рачуна о осјетљивости тог система. Ово што се дешава није добро и свака произвољност на финансијском тржишту никада не изњедри добре резултате – наглашава Амиџић.
Министар финансија и трезора и професор на Економском факултету Срђан Амиџић напомиње да је Агенција за банкарство имала и превише слуха за банке, управо узимајући у обзир осјетљивост.
– И она је доведена пред свршен чин и мора се, онима који послују у Републици Српској, јасно ставити до знања да морају да послују на основу закона који важе у Српској. Тек на основу тих закона могу овдје да функционишу. А да ће неко произвољно тумачити законе краткорочно можда има неки ефекат али дугорочно урушава сам себе. То важи за све привредне субјекте, тако и за банке – каже Амиџић.
Говорећи о понашању банака у Републици Српској, Амиџић каже да, уколико се прочита уредба ОФАК-а при Министарству финансија САД, се јасно види да банке раде ствари које нису прописане уредбом.
– Не можете произвољно тумачити уредбу. Уредба је јавно објављена – јасна и прецизна. Ако уђете у произвољност да је тумачите овако или онако то је као кад бих ја тумачио у саобраћају да ли на жуто свјетло на семафору могу стати или је то знак да убрзам па прођем прије црвеног. Када је жуто морамо успорити, зна се. ОФАК-ове уредбе су јасне. Не можете тумачити дух ОФАК-ових уредби него постоји слово ОФАК-ових уредби и нико не спори да се оне као такве тумаче – напомиње он.
Истиче да било која произвољност доводи то тога да банке угрожавају саме себе а то даље може довести до посљедица по читав систем.
– Агенција за банкарство мора јасно да стави до знања банкарском систему да закони морају да се поштују. Наша законска рјешења нису пуно другачија од оних у Европи или Америци, само треба то да поштујемо – рекао је Амиџић.
Коментаришући то што су поједине банке одбиле да исплате плате радницима одређених фирми које су им уредно доставиле средства за то, Амиџић каже да је то лудост.
– То је лудост а рате кредита уредно су им скинули. Банке се не могу тако понашати. Нису банке изнад државе, можда сте најбитнији сегмент државе али нисте изнад ње. Те ствари морамо да поравнамо, да их доведемо у реалност а сигурно ће Српска уважати специфичност тог сектора – поручује Амиџић.
14/01/2025
12/01/2025