08/09/2024
Хрватски држављани из градова у близини границе, у Српску долазе да купе разне врсте робе.
Закон у Европској Унији ограничава које намирнице и у којој количини смију да пренесу преко границе.
Ипак, кажу да се и даље исплати куповати у Српској.
Царина се не плаћа на извезену робу вриједности до 300 евра, осим акцизне робе.
Хрватски држављани имају право на поврат ПДВ-а на износе веће од 101 марке.
Осим робе широке потрошње, грађани Хрватске у Козарску Дубицу долазе и због услужних дјелатности.
– Од 30 до 50 одсто је код свих нас, не само у угоститељству, већ и осталим услужним дјелатностима, промет од гостију из Хрватске. Они су јако задовољни цијеном, зато и долазе – каже Зоран Симкић, власник ресторана „Фијакер стари“ из Козарске Дубице.
Посљедњих година промет је, због пандемије, инфалције и оштријих услова за увоз у Хрватску, опао, кажу у дубичкој општинској управи.
Ипак, подаци Управе за индиректно опорезивање показују да је и даље значајан.
– Укупан број захтјева од 1. јануара до 31. јула ове године је 3.479, од којих је осам одбијених, јер нису испуњавали услове за поврат ПДВ-а. Вриједност робе која је напустила царинско подручје БиХ је 1.188.382 КМ, а укупна вриједност поврата је 172.167 КМ – рекла је Дарија Плотан, виши сарадник Царине на Граничном прелазу у Козарској Дубици.
Ове бројке односе се само на захтјеве за поврат ПДВ-а. То није могуће за износе мање од 100 марака, за које нема података.
Гранични прелаз у Дубици није стални, већ му се статус малограничног продужава свака три мјесеца.
– Ја чиним све напоре да, уз помоћ мјештовите комисије, која је сачињена са хрватске и са босанске стране и категорисана за интегрисано управљање границама, да Козарска Дубица добије категорију сталног отвореног граничног прелаза. Међутим, због политичких потешкоћа и саме политичке ситуације у БиХ, тешко то иде – наглашава Раденко Рељић, начелник општине Козарска Дубица.
Врхунац куповине страних држављана у БиХ био је 2019. године када је поврат ПДВ-а тражен за робу вриједности 135 милиона марака.
Због пандемије, тај износ у 2020. и 2021. години пао је за више од 50 одсто.
Посљедње двије године расте, а прошле године био је 81 милион марака.
10/11/2024
17/11/2024