14/12/2024
Егић је истакао да ово није први случај у Федерацији БиХ да се кроз различите врсте притисака онемогућава стварање услова за одржив повратак Срба на своја огњишта.
– Поражавајуће је сазнање да је, у послијератном периоду, мјесто потпуно девастирано, уништавањем објеката, путне инфраструктуре, мостова, да би данас 29 година након потписивања Дејтонског мировног споразума, Горња Бријесница била без струје, воде и минималних услова за живот – каже Егић.
Сваком лидеру локалне заједнице, нагласио је, требало би да буде част и понос када мјештани одлуче да прикупе и удруже средства, те иста уложе у реновирање и адаптацију порушених објеката.
– Након што сам запримио вашу молбу за помоћ у заштити људских права и упознао се са проблемима кроз које пролазите, а имајући у виду добру намјеру и жељу да учествујете у обнови објеката у родном мјесту, изражавам дубоко разочарење, али и констатацију да нисам изненађен поступцима надлежних институција града Лукавац – навео је Егић.
Указао је на чињеница да је до потписивања Дејтонског мировног споразума, када је ово мјесто и припало ФБиХ, у Горњој Бријесници било насељено више од 127 домаћинстава у којим је живјело преко 550 Срба.
– Искрено вјерујем да ће бити преиспитане одлуке и посљедњи потези надлежних институција, те да ће се доћи до најбољег рјешења и омогућити српским повратницима стварање услова за одржив повратак – рекао је Егић.
Егић је нагласио да ово удружење има његову пуну подршку, јер свако обновљено мјесто и обновљена српска кућа од великог су значаја за наш народ.
– Мостове треба градити, а не рушити их, те се искрено надам да ће у Горњој Бријесници поново бити изграђени – закључио је Егић.
У Горњој Бријесници данас ће, због забране наставка градње објекта на молитвишту од градске власти Лукавца, бити одржан молебан којим ће протјерани Срби тог краја указати на отворено кршење Дејтонског споразума и спречавање одрживог повратка.
22/12/2024
21/12/2024
Коментари
Пошаљи коментар