07/09/2021
– Човјек који је на крилима поратне здраве опозиције, у трци за српског члана Предсједништва БиХ побиједио до тада неприкосновеног Момчила Крајишника, био је апсолутно политичко изненађење и освјежење крајем те 1998. године – навео је Додик у опроштајном писму објављеном у Гласу Српске.
Додик је напоменуо да је Радишић у Предсједништво БиХ ушао као човјек без ратног оптерећења, без афера, обичан и поштен, ратно сироче са Козаре, поносни Бањалучанин и изнад свега политички надарен и дипломатски мудар.
– Било је то тешко поратно вријеме, а посебно ако се има у виду тадашњи персонални састав Предсједништва БиХ, долазак у Сарајево, први пут без оклопних возила и силне пратње – истиче Додик.
– Није било непријатних сцена, али су се могли чути коментари: „Ето за шта смо се борили, опет нам четник шета градом, сви су они исти“. Живко је то знао само прокоментарисати благим осмијехом и био спреман одмах на разговор и појашњење – навео је Додик.
Осим тешке политичке приче у Сарајеву, Додик је подсјетио да је Радишић имао још теже стање са политичким партнерима у Бањалуци јер, осим почетне подршке побједничке коалиције на општим изборима 2000. године, када нису бирани само чланови Предсједништва БиХ, добио је јаку опозицију у Бањалуци предвођену СДС-ом.
– Било је тешко опстати у том троуглу, опозиција у Бањалуци, опозиција у странци и политичко Сарајево, али он је издржао. Чак му је једном и специјални представник УН у БиХ Жак Клајн одао признање ријечима: „Господине Радишићу, сви се мијењају, само нас двојица опстајемо“ – истакао је Додик.
– Растао са њом и зацијелио јој ране послије разорног земљотреса који је сравнио град. Често је знао причати о тим потресним сценама, али и великом ентузијазму којим се градила и поново постала љепотица међу тадашњим југословенским градовима – написао је Додик.
Додик је истакао да је Радишић заслужан не само за обнову града већ и за отварање нових институција, попут бањалучког Универзитета, Болничког центра на Паприковцу, укључујући Дјечију клинику и Инфективно одјељење.
Његове визија, додао је Додик, и у пренесеном и у буквалном смислу дала је обрисе данашњег модерног административног центра Републике Српске.
– Свака ријеч која чини назив ордена као да је скројена по лику и дјелу Живка Радишића. Бити дорастао испуњењу Радишићевог легата и неизбрисиве улоге, задатак је за сваког актуелног српског политичара – поручио је Додик.
Живко Радишић преминуо је 5. септембра у Бањалуци у 84. години, а биће сахрањен данас у 13.00 часова на мјесном гробљу Стонице у Малом Паланчишту код Приједора.
12/01/2025