НОВОСТИ

НАЈСМЈЕШНИЈА СРПСКА ПРЕЗИМЕНА: Анегдоте о поријеклу неких мање познатих породичних имена |

СРПСКИ ОБИЧАЈИ: Према традицији нашег гостопримства овако се правилно дочекују гости |

Свијет је био пред новим крвавим сукобом, ЈУГОСЛАВИЈА је одговорила силом и оборила амерички авион! Сукоб са Италијом трајао је до 1975! |

ХУМАНОСТ И ТРАГЕДИЈА РУКУ ПОДРУКУ: Нијемци запалили цијело село, али Дража није дао пилоте! |

МИСТЕРИЈА МАРСЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: Версајској Европи било у интересу да склони југословенског суверена |

ОВА ФРЕСКА ПОСТОЈИ САМО У СРБИЈИ: Мач у Христовим рукама има важну симболику за српски народ |

ОВА СРПСКА ПЈЕСМА ЈЕ ПОСТАЛА НАЈСКУПЉА ЗБОГ САМО ДВИЈЕ РИЈЕЧИ: Један човјек је „ВРАТИО ИЗ МРТВИХ“, зна је ЦИЈЕЛИ РЕГИОН |

НА ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ ТУРАКА Из језера „изронила“ православна црква! |

ЦРКВА У КОЈОЈ ЈЕ БИО ЗАТОЧЕН СТЕФАН НЕМАЊА Молећи се своме заштитнику на чудесни начин бива ослобођен |

ВОЈВОДА БОЈОВИЋ ЈЕ ИМАО И ФРАНЦУСКИ ОРДЕН! Носио ковчег са посмртним остацима војводе Путника, али и вожда Kарађорђа |

Положени вијенци поводом Дана града и 80 година од ослобођења Бањалуке

22/04/2025

Бањалука обиљежава Дан града – у знак сјећања на 22. април 1945. године, када је град ослобођен од фашистичке окупације у Другом свјетском рату. У организацији Градског одбора СУБНОР-а, на Споменик палим борцима Народноослободилачке борбе, положени су вијенци.

 

 

Један од партизана који је учествовао у ослобађању Бањалуке је Ферид Федо Чаушевић, припадник 13. крајишке партизанске ударне бригаде, борац и фоторепортер. Својим фотоапаратом током Народно-ослободилачке борбе овјековјечио је многе моменте битака Народно-ослободилачке војске Југославије, међу којима и ослобађање града на Врбасу.

– Учествовао сам у ослобођењу Бањалуке. Било је седам дана уличних борби, што ми је остало у дубоком сјећању. Доста је мојих другова погинуло, и сваке године дођем да им одам почаст – прича Чаушевић.

Антифашистичке борбе присјетио се и Владимир Ђуран. Иако има 99 година сјећа се краја Другог свјетског рата и прича о жртви својих сабораца који су се борили за слободу и правду.

– Најтеже је било 1943. године у борбама четврте непријатељске офанзиве. Ту смо изгубили највећи број најбољих бораца – каже Ђуран.

Бања Лука је прије рата имала око 25.000 становника, а у борбама за ослобођење је дала 3.000 бораца, изјавила је Љубица Тадић, предсједник Градског одбора СУБНОР-а Бањалука.

– Од 3.000 бораца, њих 1.000 је погинуло. Доста је било и цивилних жртава, у насељима Шарговац, Мотике, Поткозарје…Тако да је Бањалука заједно са борцима дала скоро 5.000 жртава – нагласила је Тадићева.

Поводом Дана града, биће организоване бројне манифестације. Тако ће сутра у Банском двору, на свечаној академији, заслужним појединцима и колективима, који су својим радом и залагањем оставили неизбрисив траг у нашем граду, бити уручене априлске награде.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести