12/09/2021
Цвијановић је рекла да јој је драго што није осујећен свечани и величанствени чин устоличења Његовог преосвештенства митрополита црногорско-приморског Јоаникија на Цетињу и што је, на крају, обесмишљена политика мржње и хаоса.
– Нажалост, било је много контаминираних изјава, не само у Црној Гори већ и у политичком Сарајеву. Тако је и Изетбговић, иначе доказани мрзилац Срба, Републике Српске и Србије, изнио најстрашније увреде на рачун Српске православне цркве, поново показујући да је екстремиста са којим тешко да се може градити суживот – рекла је Цвијановић за „Курир“.
Цвијановић је рекла да је позив за саслушање и 29 пријава због негирања геноцида у Сребреници, међу којима и против српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика, говоре о томе чему служи наметање закона бившег високог представника Валентина Инцка.
– Урадио је то као бошњачки лобиста, злоупотребљавајући позицију високог представника и игноришући што ће то изазвати негативне посљедице и додатне раздоре у БиХ. Зашто би нас онда чудила реакција председника Додика? Ми годинама указујемо на то да Дејтонски споразум и Устав БиХ високим представницима нису дали право или мандат да доносе и мењају законе, а они су то радили – подсјетила је Цвијановић.
Она је додала да је одлука антидејтонска и да је зато речено да она у Српској неће производити правне последице.
Говорећи о Извјештају Међународне комисије о Сребреници, који показује да геноцида није било, Цвијановићева је рекла да је, за разлику од настојања међународног фактора и бошњачких политичара да се истраже страдања Бошњака у јулу 1995, ова комисија добила мандат да истражује страдања свих народа у сребреничкој регији током рата од 1992. до 1995.
Према њеним ријечима, пошло се од претпоставке да треба узети цјелокупан контекст да би се разумјела дешавања на том простору.
– Осим тога, таквим приступом се, осим тражења одговора, исправља и неправда према српским жртвама, које су игнорисане и занемариване и од домаћег и од међународног правосуђа – додала је Цвијановић.
– Све то је изазвало додатну нервозу и отуда настојање да се дискредитују и извјештај и аутори од стране оних који су заснивали и своје националне политике и политичке каријере на игнорисању српских жртава. Лично сматрам да сваки догађај или појава могу да буду предмет расправе ако има страна заинтересованих да то питање расправе – истакла је Цвијановић.
Она је рекла да је Инцко наметнуо измјене Кривичног закона „да би се забетонирала мисао, мишљење и ријеч, па чак и она која долази из научног миљеа“.
– Жалим за сваком жртвом и страдалником без обзира на то ком народу припадају. Подржавам и став да сви починиоци злочина треба да буду приведени правди, и опет без обзира на то које су националности. Оно што не подржавам јесте злоупотреба било чијих жртава у политичке сврхе – нагласила је Цвијановић.
Говорећи о односима Републике Српске и Србије, Цвијановић је указала да нема ништа природније од блискости и чврсте сарадње Србије и Српске, која је и институционално утемељена у Споразуму о специјалним и паралелним везама.
Према њеним ријечима, о обиму сарадње и улагањима Србије широм Српске најбоље свједочи чињеница да, захваљујући тренутном руководству Србије, данас не постоји готово ниједна општина од Херцеговине до Крајине у којој Србија није реализовала важан инфраструктурни пројекат, било да је ријеч о болницама, школама, вртићима, мостовима, домовима културе или другим објектима значајним за локално становништво.
– Тренутно радимо на реализацији стратешких пројеката, попут хидроелектране „Бук Бијела“, аеродрома у Требињу, ауто-пута Бањалука – Београд, као и гасификације Републике Српске. Али да бисмо разумјели каква деструкција влада у политичком Сарајеву, треба рећи да они настоје да блокирају или опструишу сваки од ових стратешких пројеката – додала је Цвијановићева.
– Сваком њеном успеху се радујемо, јер добро разумијемо да таква Србија представља најснажнији ослонац Републици Српској. Такође треба рећи и да се, осим ових пројеката, у том политичком Сарајеву годинама се настоји блокирати доток новца Републици Српској, а нажалост, у томе је често учествовала и опозиција из Српске – навела је Цвијановићева.
Говорећи о борби против епидемије ковида 19, она је нагласила да су институције Српске благовремено одреаговале на појаву вируса корона.
– Иако под страшним притиском, успели смо да очувамо привредни живот, као и радна места, на шта указују и макроекономски показатељи у првој половини ове године – рекла је је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, подаци говоре о томе да је у овом тренутку рекордна запосленост у Српској, већа него у периоду прије пандемије.
– Нови талас вируса упозорава нас да битка са ковидом ни изблиза није готова, тако да ће требати још много труда, стрпљења и одговорности свих нас како бисмо на крају изашли као побједници и са што мањим посљедицама – истакла је Цвијановић.
21/12/2024