НОВОСТИ

Централно спомен обиљежје у Бањалуци мора бити најзначајнија тачка Српске и њене истрајности да се одбрани од геноцида

29/07/2023

Централно спомен обиљежје у Бањалуци мора бити најзначајнија тачка Републике Српске и њене истрајности да се одбрани од геноцида, какав је српски народ доживио у Другом свјетском рату, рекао је историчар Предраг Лозо.

 

 

– 30 година послије Отаџбинског рата расправљамо о централном спомен обиљежју палим борцима. Он је неопходан, али не смије бити грешке, јер и једно изостављено име има болне посљедице – поручио је Лозо.

Историјски контекст настанка српског народа мора се тачно дефинисати прије него што се кренуло у градњу централног спомен обиљежја Војске Републике Српске, а очигледно се то није урадило, тврди Лозо.

-26.048 бораца је погинило у рату а на јавној расправи се  чуло да ће на споменику бити исписана имена њих 23.800. Није остављен ни јавни простор да се ти спискови верификују. Једна од замјерки је и то што, по идејном рјешењу, 62 стуба симболизују 62 бригаде. Војска Републике Српске је имала више од 100 бригада – напомиње Лозо.

Он напомиње да ће централно спомен обиљежје бити јак колективни капитан Републике Српске.

– Морамо тачно дефинисати контекст настанка Републике Српске, јер многи су дали живот у Хрватској па и Словенији, 1991. године бранећи Југославију од сеционизма појединих република. Такав случај је и са херојем Миланом Тепићем. Он је живот дао бранећи Југославију, али и српски народ. Зар његово име не треба да буде на том споменику ? Потом жртве Републике Српске Крајине, које су дјелиле судбину овог простора. Мора се бити веома пажљив у свим тим осјетљивим темама – нагласио је Лозо.

Лозо се осврнуо и на чињеницу какву је поруку иза себе оставио Отаџбински рат.

– Једна од главних порука Отаџбинског рата јесте да српски народ више није подјељен на четнике и партизане, јер та подјела је умногоме и кумовала трагедији прије 80 година. Под истом капом и заставом створили смо Републику Српску као симбол српског народа на овим просторима – додао је Лозо.

Он је напоменуо да се не смије поновити грешка са споменика на Козари гдје су уписана имена 9.921 југословенских партизана, а нигдје нису споменута дјеца Козаре, али и сви цивили, којих је било десетоструко више у жртвама.

– Морамо водити рачуна и о цивилним жртвама рата, јер све је то колективна свијест овог народа. То је само порука онима који граде да не брзају и да не доносе исхитрена ријешења која ће нас једног дана скупо коштати – поручио је Лозо.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести