27/03/2025
– Ако имате презентацију неког да спаљују отпад у нашем граду или, како се спекулише, неку врсту радиоактивног отпада, онда сте били у обавези да позовете представнике Градског предузећа Депот, па чак и представнике Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију, као и остала стручна лица – поручио је Јокић.
Он је нагласио да се ЈП Депот одлучно противи било каквим експериментима са спаљивањем сумњивог отпада у Бањалуци.
– Нећемо дозволити да наш град постане полигон за ризичне пројекте. Грађани имају право на сигурну и здраву животну средину – додао је Јокић.
Његова реакција долази након што су представници фирме
Хафнер Италија данас у Градској управи Бањалука презентовали пројекат спаљивања отпада радницима Ођељења за комуналне послове и Ођељења за привреду и локални економски развој.
Додатну сумњу, буди чињеница да су градске власти недавно покушале да угасе ЈП Депот и предају управљање предузећу Чистоћа, које је у већинском приватном власништву.
Ово отвара озбиљна питања о намјерама градске управе и интересима који стоје иза ових одлука – каже он.
Шта су рекли Италијани?
Из Градске управе је саопштено да су представници фирме Хафнер Италија истакли да се ради о новој технологији, која се примјењује у 45 земаља свијета и која је усаглашена са стандардима ЕУ о нултој емисији СО2 који ће бити обавезан у примјени од 2028. године.
“Нажалост, у БиХ, односно у Републици Српској се нису стекли формално-правни услови за примјену оваквих технологија. Примјена ове или сличних технологија захтијева промјену системског приступа одлагању отпада, а који започиње измјеном законске регулативе која треба да формализује и спаљивање као један од начина рјешавања депоновања отпада”, речено је након састанка у Градској управи.
Додали су да законски оквир који регулише ову област у Републици Српској још познаје само одлагање отпада на депоније без прописаних алтернативних модела његовог одлагања.
20/04/2025
18/04/2025
Коментари
Пошаљи коментар