17/03/2025
Капустин, који је и аутор пројекта, каже да је екстеријер храма у Бањалуци скоро завршен, да је остало да се заврши позлата и да се подигну купле и крстови, за шта ће бити потребно око три мјесеца.
Он је навео да ће то бити прва и једина црква изграђена по узору на храм Чудов манастира у московском Кремљу, само четири пута већа и да би Његово преосвештенство митрополит бањалучки Јефрем могао да служи прву литургију чим куполе буду постављене.
– Затим можемо да пређемо на ентеријер, који такође ради Центар за класичну и традиционалну архитектуру – рекао је Капустин за Тас.
Капустин оцјењује да ће уређење ентеријера трајати најмање годину дана.
– Још није одлучено да ли ће то бити мозаик или слика. Осликавање је, наравно, брже и много јефтиније. Али ја гласам за мозаик, јер је много поузданији, не блиједи, а сам храм унутра личи на драгоцену кутију – објаснио је Капустин.
Капустин је рекао да је цијена изградње храма око милијарду рубаља /око 10,83 милиона евра/, већину средстава обезбиједиле су локалне власти, а кориштена су и средства Српске православне цркве.
Аутор пројекта је високо оцијенио професионализам домаћих грађевинара, прецизирајући да се руски стручњаци баве само одређеним врстама радова, на примјер, облагањем куполе титанијум-нитритом – савременом позлатом и израдом крстова.
– Висина звоника руско-српске Саборне цркве је око 80 метара. Она доминира градом, највиша зграда, не рачунајући небодере – навео је архитекта.
Он открива да ће саборна црква моћи да прими више од 2.000 људи, те истиче да се налази на тргу у самом центру Бањалуке, а у близини су Руски културни центар у изградњи, главне административне зграде и стадион.
– Ово ће бити визиткарта града, највећа саборна црква у Бањалуци, па чак и највећа у земљи, јер овако велике цркве никада нису изграђене у Републици Српској – нагласио је Капустин.
Капустин је подсјетио да се идеја о подизању храма у част Романових родила након погубљења царске породице 1918. године, да је за локацију изабрана Бањалука, али да су ратови и друге трагедије у земљи деценијама одгађали спровођење планова.
Тек послије скоро 100 година, Његово преосвештенство епископ баналучки Јефрем, чијим залагањем је подигнуто око 400 цркава, вратио се претходним плановима и контактирао Московски архитектонски институт.
Изградња храма почела је 2018. године, а министар спољних послова Русије Сергеј Лавров присуствовао је церемонији освештања камена темељца.
– Изградња објекта је каснила због пандемије и логистичких потешкоћа, али се сада веома активно завршава – навео је архитекта и нагласио да је предсједник Републике Српске Милорад Додик у току са динамиком извођења радова, а да митрополит Јефрем, на кога су вршени притисци од Запада да заустави пројекат, такође неуморно прати процес.
Капустин, који је већ аутор око 300 пројеката, сматра саборну цркву у Бањалуци једном од најзанимљивијих.
Он је навео да је у плану изградња још једног храма на Балкану, тачније у Источном Сарајеву, гдје је одобрен пројекат за цркву у част Александра Невског у српском стилу, али са руским елементима.
Капустин је рекао да је изабрана локација, те да се рјешавају организациона питања, тако да би изградња може да почне за око годину дана.
23/04/2025
23/04/2025
26/04/2025
20/04/2025