25/09/2024
– Одмах смо о врло потресном догађају обавијестили Асоцијацију “Ствараоци Републике Српске” – обзиром да је ова Асоцијација плочу и поставила у јануару 2017. године поводом обиљежавања двадесет година од смрти мог оца – истакла је Кољевић.
Разумије се, додаје она, без обзира на чињеницу колико је ово повриједило све чланове наше породице још је далеко релевантније питање шта овај чин реалног и симболичког вандализма значи за Републику Српску, њену историју, савременост – и будућност.
– Јер, наиме, уколико не постоји елементарни консензус око виталних националних питања – онда нема ни темеља на којима једино можемо и да растемо и да опстанемо као српски народ и једна цјелина. Штавише, ако је постојало и вријеме и мјесто да се сусретну различите политичке опције онда је то требало бити управо поводом настанка Републике Српске и свих који су положили животе за њу – и отварање куће Милановића могло је бити један од конкретних израза те националне самосвијести и зрелости – наводи она.
Додаје да је ништа од тога у реалности ипак није десило, већ напротив, додаје она, у отужној дневнополитичкој инструментализацији тог догађаја, опет се креирао вјештачки раздор између “грађанске” и “националне” Бањалуке – иако управо прошлост овог битно српског града свједочи супротно: о нераскидивом јединству демократског и националног.
– Као породица, надамо се да ће истражни органи у случају скидања мермерне плоче брзо завршити свој посао, те да ће ово обиљежје бити у најкраћем року враћено на кућу Милановића – на којој је стајало јер се управо ту 1936. родио Никола Кољевић. И увјерена сам да би плоча требало да се врати на исто мјесто – зарад наших нових покољења, темеља државности Републике Српске и њене традиције, али и, не мање, и историје Бањалуке, како политичке, тако и књижевне, друштвене и културне – поручила је она.
04/10/2024
Коментари
Пошаљи коментар