НОВОСТИ

Матијашевић: “Хероји са Кошара и Паштрика надљудским и јуначким напорима одбранили националне и државне интересе”

25/08/2024

Предсједник Покрета “Одбрана Српске” Дарко Матијашевић изјавио је синоћ у Бањалуци да су хероји са Кошара и Паштрика надљудским и јуначким напорима одбранили националне и државне интересе, те границе СР Југославије и Србије током агресије НАTО-а и албанских радикала 1999. године.

 

 

“Слободарска традиција српског народа је дио нашег колективног идентитета. Српски народ је недјељив, као и српска историја и култура. Управо његовањем ове традиције и односа дајемо значајан допринос постојаности националног идентитета Срба. Са снажним идентитетом заједно са другим народима и државама на овом трусном подручју желимо сачувати мир, стабилност и стварати услове општег просперитета за све”, нагласио је Матијашевић синоћ у Банском двору гдје је Покрет “Одбрана Српске” организовао дочек за хероје са Кошара и Паштрика.

Потпредсједник Покрета и представник породица погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата Бојан Пећанац захвалио је херојима Кошара и Паштрика што су дошли у Бањалуку и тако показали јединство српског народа са обје стране Дрине, који дијели исту судбину од како постоји на овим просторима.

“Како бисмо учврстили то јединство, Покрет `Одбрана Српске` упутиће приједлог Скупштини града Бањалука да једна улица у граду буде названа по херојима Кошара и Паштрика”, рекао је Пећанац.

Пуковник у пензији Душко Шљиванчанин, ратни командант 53. граничног батаљона Приштинског корпуса, подсјетио је да је Битка на Кошарама вођена између припадника Војске Југославије и терористичке ОВК, подржане од регуларне Војске Албаније и НАTО снага, на граници Југославије и Албаније од 9. априла до 10. јуна 1999. године уз непрекидно бомбардовање НАTО авијације.

“Циљ албанске стране био је остваривање копнене инвазије на Косово и Метохију и пресијецање комуникације између јединица Војске Југославије у Ђаковици и Призрену. Војска је успела да осујети намеру противника, порази га и спречи продор на Космет”, рекао је Шљиванчанин.

Он је навео да је Војска Југославије у бици изгубила 108 припадника, а непријатељске снаге ОВК више од 200, међу којима је било Француза, Италијана, Алжираца. Војска Југославије повукла се са Кошара након потписивања Кумановског споразума.

Генерал у пензији Стојан Коњиковац рекао је да је непријатељ почео нови напад на Паштрик када је било јасно да не може пробити линију у рејону Кошаре.

Према његовим ријечима, операција “Стрела” или битка за Паштрик била је агресивна војна операција садржана у скупу нападачких борбених дејстава ОВК потпомогнуте снагама Албанске Војске, НАTО-а, страним инструкторима против Војске Југославије и трајала је од 26. маја до 10. јуна 1999 године.

“Непријатељ је имао за циљ сламање снага Војске Југославије на самој граници и то за шест сати са намером да се за највише два дана уђе у Призрен и створе услови за довођење нових снага за освајање Косова и Метохије уз инвазију НАTО-а. Tо је била најтежа битка Војске Југославије уз константну употребу НАTО авијације. Војни аналитичари је карактеришу као најасиметричнију битку у историји ратовања. Tо је била класична ваздухопловно-копнена операција”, навео је генерал Коњиковац.

Он је додао да су јединице ОВК имале подршку НАTО ваздухоплова, од 1.040 летјелица 748 је било америчких, а према процјенама, ОВК је располагала са око 20.000 бораца.

“Показало се да је војска која је мотивисана, која има висок борбени морал и зна шта брани – непобедива, без обзира колико непријатељ био надмоћан у људству и материјално-техничким средствима. У борби се истакао велики број војника и старешина Војске Југославије који су показали надљудску снагу и херојство. Посебно је до изражаја дошла умешност командовања – од нивоа командира вода до највишег нивоа командовања”, рекао је Коњиковац.

Према његовим ријечима, 549. моторизована бригада, која је изнијела битку на Паштрику, одликована је Орденом народног хероја.

Великом броју посјетилаца у Банском двору обратила се начелник Одсјека за издавачку дјелатност у Медија центру “Одбрана” Снежана Ђокић која је говорила о књизи “Призренска бригада 1998-1999” аутора генерала Стојана Коњиковца.

Гостима из Србије захвалили су министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир, савјетник предсједника Републике Српске Бранислав Окука и некадашњи директор Полиције Српске Драгомир Андан.

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести