11/07/2025
– Треба разликовати појам глобализације. Свијет постаје глобално село, и то је нешто што је позитивно, да у Индији људи користе интернет, или да у Кенији 95 одсто становништва има мобилни телефон. Међутим, имамо и ону опасну страну да се свијетом влада из једног центра, ту свакако предњаче САД и Велика Британија – истакао је професор доктор Драган Петровић.
Према његовим ријечима мање земље су изложене великим притисцима.
-Имамо самовољу код промјене граница, која није наклоњена ни Србима, нити арапском свијету. Имате Израел који је окружен муслиманским земљама, али он сада нема с ким да ратује на својим границама, па зато бомбардује Иран. Када наиђу на тврдо, они често мијењају политику – додао је Петровић.
Џевад Галијашевић политички аналитичар и екпсерт за безбједност каже да су напредак и глобални односи врло мало доброг донијели на ове просторе.
-Увијек су велике силе имале значајан фактор на Балкану. По завршетку Другог свјетског рата имамо по први пут биполарни свијет. Словени су били у једном савезу, на другој страни имамо Запад, с којим почињу и наши проблеми рушењем тог биполарног свијета. Једноставно једна страна је побиједила, то је био класични сукоб цивилизација. Ми смо неспремни дочекали те промјене – нагласио је Галијашевић.
Он додаје да данас постоји само 200 држава у свијету, а 10.000 етничких скупина, што значи да немају сви етноси своје државе.
– Арпаски свијет има 25 држава, и православље 13, и то је мета Запада, који с друге стране има 50 држава плус Јапан и Филипини. Арапски свијет је клекнуо, још само Срби храбро пружају отпор том глобализму, односно свом нестанку – додао је Галијашевић.
10/07/2025
03/07/2025
Коментари
Пошаљи коментар