НОВОСТИ

НАЈСМЈЕШНИЈА СРПСКА ПРЕЗИМЕНА: Анегдоте о поријеклу неких мање познатих породичних имена |

СРПСКИ ОБИЧАЈИ: Према традицији нашег гостопримства овако се правилно дочекују гости |

Свијет је био пред новим крвавим сукобом, ЈУГОСЛАВИЈА је одговорила силом и оборила амерички авион! Сукоб са Италијом трајао је до 1975! |

ХУМАНОСТ И ТРАГЕДИЈА РУКУ ПОДРУКУ: Нијемци запалили цијело село, али Дража није дао пилоте! |

МИСТЕРИЈА МАРСЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: Версајској Европи било у интересу да склони југословенског суверена |

ОВА ФРЕСКА ПОСТОЈИ САМО У СРБИЈИ: Мач у Христовим рукама има важну симболику за српски народ |

ОВА СРПСКА ПЈЕСМА ЈЕ ПОСТАЛА НАЈСКУПЉА ЗБОГ САМО ДВИЈЕ РИЈЕЧИ: Један човјек је „ВРАТИО ИЗ МРТВИХ“, зна је ЦИЈЕЛИ РЕГИОН |

НА ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ ТУРАКА Из језера „изронила“ православна црква! |

ЦРКВА У КОЈОЈ ЈЕ БИО ЗАТОЧЕН СТЕФАН НЕМАЊА Молећи се своме заштитнику на чудесни начин бива ослобођен |

ВОЈВОДА БОЈОВИЋ ЈЕ ИМАО И ФРАНЦУСКИ ОРДЕН! Носио ковчег са посмртним остацима војводе Путника, али и вожда Kарађорђа |

Обиљежено 105 година од уласка српске војске у Бањалуку: Војска бранила своје територије

20/11/2023

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић рекао је данас, поводом обиљежавања 105 година од уласка српске војске у Бањалуку, да српска војска никада није заузимала туђе територије, већ је искључиво бранила своје.

 

 

„Српска војска је бранила своју своју нејач, свој живаљ, док су други атаковали и хтјели да одузму оно што вјековима припада српском народу. Српски борац никада није нападао, већ је искључиво бранио себе, своју земљу и територије“, рекао је Егић новинарима у Бањалуци.

Егић је навео да реченица „Они не знају шта нападају, а ми знамо коју светињу бранимо“ може сублимирати све српске ратове.

„Поносни смо на српску војску и традицију“, рекао је Егић.

Он је навео да се улазак српске војске у Бањалуку 1918. године обиљежава као историјски догађај од републичког значаја у организацији одбора за његовање традиције ослободилачких ратова влада Републике Српске и Србије.

 

Након парастоса погинулим српским и црногорским војницима у Првом свјетском рату у Храму Христа Спаситеља и полагања вијенаца на Споменик бану Милосављевићу, Егић је присуствовао отварању изложбе „Други балкански рат на фотографијама и документима“ аутора професора Дејана Антића која је поводом обиљежавања 105 година од уласка српске војске у Бањалуку уприличена у Академији наука и умјетности Републике Српске.

На споменик бану Милосављевићу у Бањалуци данас су положени вијенци и цвијеће у оквиру обиљежавања 105 година од уласка српске војске у овај град 1918. године.

Вијенце су у име институција Републике Српске положили предсједник Нароне скупштине Ненад Стевандић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић и савјетник предсједника Српске Марко Ромић.

У име Владе Србије вијенац је положио изасланик министра за рада, запошљавање, социјална и борачка питања Дејан Антић, генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић и посланик у Скупштини Србије.

Цвијеће су положиле делегација Народне скуштине Српске, посланици у Парламентарној скупштини БиХ, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Виктор Нуждић, делегација Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.

На споменик су цвијеће положили и представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Савеза ратних војних инвалида, Удружења грађана „Ветерани Републике Српске“, Организације старјешина Војске Републике Српске и Удружења ампутираца „Удас“.

Цвијеће су положили и представници Удружења жртава рата Републике Српске, Савеза логораша, Удружења жена жртава рата и Савеза удружења бораца НОР-а, те представници градских и општинских невладиних организација.

Претходно је служен парастос у Храму Христа Спаситеља за све страдале српске и црногорске војнике и цивиле у Првом свјетском рату.

Обиљежавање је настављено умјетничким програмом.

Улазак српске војске у Бањалуку 1918. године представља велики историјски догађај који је означио слободу за српски народ са ових простора након вишевјековног ропства под Турцима, те од 1878. године под Аустроугарском.

У Првом свјетском рату погинуло је око 1,3 милиона Срба, готово трећина становништва тадашње Србије.

Обиљежавање 105 година од уласка српске војске у Бањалуку организују одбори влада Српске и Србије за његовање традиција ослободилачких ратова.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести