11/05/2023
Генерални директор Универзитетско-клиничког центра Републике Српске и амбасадор особа са Дауновим синдромом професор доктор Владо Ђајић отворио је данас „Школу атлетике дјеце сунца“ у спортској дворани у кампусу Универзитета у Бањалуци.
Ђајић је упутио велику захвалност Факултету за физичко васпитање и спорт, директору студентских домова, предсједнику скупштине Града Бањалука и свима који подржавају ову акцију која је, како истиче, прва у свијету.
– Као амбасадор особа са Дауновим синдромом поносан сам на све наше активности, на све наше резултате које смо постигли. Ми помјерамо границе, а онај ко то не разумије треба да погледа осмијехе и срећу на лицима ових људи. Управо то је оно што је наша покретачка снага да идемо даље. Данас почињу припреме, од њих очекујем медаље и знам да ће успјети у томе јер до сада ме нису никад разочарали. Очекује их период великих припрема, напорног рада заједно са њиховим тренерима – рекао је Ђајић.
Ђајић је нагласио да га посебно радује то што ће особе са Дауновим синдромом доћи и из других градова из регије како би учествовале у овој акцији.
– Поносан сам и срећан што сам дио овог пројекта – рекао је Ђајић.
Зоран Јелић, директор Даун синдром центра, нагласио је да се први пут на овим просторима отвара школа атлетике и први атлетски клуб за особе са Дауновим синдромом.
– Важно је нагласити да кроз атлетику, краљицу спортова, поред побољшања психомоторичких функција, особе са Дауновим синдромом се рјешавају и осјећаја отуђености. Нажалост до 20. године ове особе осјећају да су одбачене и од друштва и од породице, а након 20. године они одбацују себе. Атлетика управо сузбија овог осјећај јер захтијева спремност, храброст и одговорност, што даље води ка самопоуздању које је најбитније за особе са Дауновим синдромом – истакао је Јелић.
Декан Факултета за физичко васпитање и спорт Борко Петровић рекао је да овај факултет подржава све активности Даун синдром центра.
– Нашу сарадњу ћемо подићи и на виши ниво потписивањем уговора о пословно-техничкој сарадњи све са циљем како би се наши другари бавили спортом стручно и квалитетно – поручио је Петровић.
Раденко Добраш, продекан за наставу на Факултету за физичко васпитање и спорт истакао је да су на овом факултету увели предмете Адаптирано физичко васпитање и Адаптирано физичко вјежбање.
– То говори у прилог чињеници да смо ту за све који имају било какве потешкоће у развоју и прилагођавању. Носиоци смо пројеката као што је „Ја волим спорт“ гдје су особе са потешкоћама заједно са нашим професорима могле да вјежбају – истакао је Добраш.
Он је поручио да је физичко вјежбање најбоље средство инклузије особа са потешкоћама у развоју.
12/01/2025