НОВОСТИ

Положени вијенци на Новом гробљу: У Бањалуци обиљежен Међународни дан сјећања на жртве Холокауста

27/01/2023

У Бањалуци је данас обиљежен Међународни дан сјећања на жртве Холокауста, положени су вијенци на јеврејско спомен-обиљежје на Новом Гробљу, а врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији Исак Асиел је рекао да је у овом граду страдало око 500 Јевреја током Другог свјетскг рата.

 

 

Потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Ања Љубојевић рекла је новинарима да је 20. вијек умјесто да буде обиљежен технолошким достигнућима и напретком човјечанства обиљежен страхотом као што је Холокауст гдје је људска цивилизација показала најгору страну – исконско зло.

“Нажалост, и данас међу нама у 2023. години постоје људи који желе ревизију историје и да кажу да антифашизам није свијетла страна историје”, напоменула је Љубојевићева.

Љубојевићева је указала да је потребно борити се и спријечити у коријену појединца или групу која подржава страхоте које су се десиле у прошлом вијеку.

Асиел је још нагласио да је сјећање на жртве Холокауста важно сваког дана, а не само једном годишње.

“Сваког дана пролазимо испите, да ли ћемо кренути за добрим или за злим. Највећи проблем око добра и зла је то што се зло обуче у лијепо одијело и онда изгледа врло прихватљиво, а добро некада дјелује као дроњак. Важно да се зло препозна у зачетку и да се према томе одредимо, зато морамо да се сјећамо”, истакао је Асиел.

Вијенце су положили вршилац дужности директора Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић, потпредсједник Народне скупштине Ана Љубојевићева, представник кабинета предсједника Републике Српске, представници Јеврејске општине Бањалука, представници Вијећа народа, Генералног конзулата Хрватске у Бањалуци.

Вијенце су положили и представници града Бањалука и Друштва српско-јеврејског пријатељства.

Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине УН-а.

Опредељујући се за дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц, Генерална скупштина УН руководила се потребом реаФирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и вјерске мржње заснованих на предрасудама.

На тај дан 1945. године, јединице совјетске армије ослободиле су највећи нацистички концентрациони логор Аушвиц са 7.500 затвореника.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести