НОВОСТИ

Треба ли плаћати паркинг у Бањалуци?

25/10/2024

Наћи слободно паркинг мјесто у Бањалуци тежак је подухват, нарочито у посљедње вријеме, јер су паркинзи у центру града пуни од раног јутра. Неки од Бањалучана за БЛ портал кажу да су одлучили да због одлуке Уставног суда Републике Српске не плаћају паркинг, па је можда и због тога број аута на паркинзима све већи.

 

 

„Већ неколико нед‌јеља ни ја ни моје колеге не плаћамо паркинг када дођемо на посао због ових одлука Уставног суда“, признаје у разговору за БЛ портал Бањалучанин Милан који ради у једној компанији у центру града.

Милан каже и да у овом периоду ни он, нити било ко од његових колега није добио казну због неплаћеног паркинга. За разлику од Милана, бројни Бањалучани, у страху од казне, и даље уредно плаћају паркинг, у шта се увјерила и екипа БЛ портала на лицу мјеста.

„Ја радим од седам ујутро, увијек паркирам на овај мали паркинг код Музеја Републике Српске и плаћам. Преко дана ту буде гужва, али је доскора ујутро било полупразно. Међутим, посљедњих десетак дана већ у седам једва ћете наћи мјесто, па је могуће да ову добру позицију за паркирање сад користе и неплатише”, каже за БЛ портал Јованка, Бањалучанка која ради недалеко од паркинга на којем оставља свој аутомобил.

На лицу мјеста видљиво је и да наплата паркинга функционише без проблема, било СМС-ом или на машинама за наплату.

Сад већ конфузно стање и хамлетовска дилема – платити паркинг или не, настало је након што је Уставни суд Републике Српске прије мјесец дана донио двије Одлуке у вези са наплатом паркинга у Бањалуци. Тада је неуставном проглашена Одлука града Бањалука о поскупљењу паркинга, али и утврђено је да наплата паркинга од стране града није у складу са Законом о комуналним д‌јелатностима из 2017. године.

Шта и како чинити након ове одлуке, питање је на које нам из Градске управе данас нису одговорили, док бањалучки правник Милко Грмуша, који је лично поднио иницијативу Уставном суду Српске у вези са законитошћу наплате паркинга у граду, за БЛ портал каже да му плаћање паркинга “не пада на памет”, иако разумије и оне који то и даље раде.

„Ја сам свјестан да нису сви људи правници, да неће због марку, двије, три или пет да имају главобоље и размишљају да ли ће им сутра доћи нека казна. Они плаћају, али је чињеница и да све више људи не плаћа паркинг. У своје име могу рећи – не пада ми на памет да плаћам паркинг док ово све траје овако. Само да покажем колико је све то бесмислено“, каже Грмуша за БЛ портал.

Поред тога што грађани, како каже, нису дужни да плаћају паркинг док Град не усклади ову д‌јелатност за законом, Грмуша истиче и да комунални полицајци немају право да их кажњавају.

„Као правник ћу вам рећи да бих ја, да сам комунални полицајац, био врло храбар човјек да идем по паркингу данас и записујем које ауто има плаћен паркинг, а које нема. То би било кривично д‌јело“, наводи он и додаје да је Уставни суд у својој одлуци укинуо одредбу, која, како каже, уопште даје право комуналном полицајцу да хода по јавном паркиралишту и утврђује је ли неко платио паркинг или није. Због тога, тврди Грмуша, немогуће је правно издати прекршајни налог за неплаћање паркинга.

“Ако га издате, то ће сутра бити оборено на суду, вјероватно одмах на Основном“, истиче наш саговорник.

Због ове „рупе“ у закону надлежне позива да престану да, како тврди, обмањују грађане, као и да ово питање што прије ријеше.

„У овом моменту постоји обавеза, неко би требао да реагује, ја не знам шта раде силна удружења потрошача. Гд‌је год стоји она табла за наплату паркинга у Бањалуци, треба тражити да се скине, јер је то обмана потрошача. А када лажете и обмањујете потрошаче и одузимате им новац за који немате правни основ, то је већ кривично д‌јело“, каже Грмуша и још једном позива представнике Града и надлежног министарства на разговор и договор.

Повратак новца од незаконите наплате паркинга

Одлуком Уставног суда, тврди Грмуша, Бањалучани су добили још једну могућност – да им врате паре за паркинг.

“Уколико имају доказе о уплатама, грађани могу тражити поврат новца који су дали на плаћање паркинга још од маја 2018. године, односно шест мјесеци након што је донесен Закон о комуналним д‌јелатностима. Дакле, од маја 2018. године сваки човјек који је у Бањалуци платио паркинг и има доказ за то, може тражити да му се врати оно што је било неосновано богаћење града Бањалука“, закључује он.

Коментари

0

Пошаљи коментар

Остале Вијести