18/12/2023
Пољопривредник Јањетовић, који се бави производњом љешњака каже да је ситуација за њих јако тешка, те да су произвођачи доведени у јако тешку ситуацију јер подстицаји касне.
“Крајишка кућа је јако лијеп бренд. Немојте нас заборавити. Овим путем скрећем пажњу и Скупштини и Граду. Врло добро знате да су наша села запуштена, све више људи одлази, ово није политички скуп, посветите се нама пољопривредним произвођачима. Наша вина добијају златне медаље. Мој производ је награђиван са не знам колико медаља. Дајте да се не бавимо политиком већ пољопривредом. Крајишка кућа је била бенефит и огроман значај за нас произвођаче. Добили смо рјешења прије два мјесеца, а подстицаји касне”, поручио је Јањетовић.
Ненад Шибаревић, који се бави производњом шарана каже да су забринути јер се програм за центар села усваја у јануару, а до априла се исплати.
“Сви градови у окружењу су повећали пољопривредна средства, осим Бањалуке. Рјешења смо добили, подстицаја нема. Забрањено је питање о подстицајима. Шта ће нама подстицаји у децембру? 78 механизација, 29 испунило услове за механизацију, у Ребалансу средства би се морали наћи. Ни једна локална заједница није смањила, само град Бањалука. Не можете средства за пољопривреду дати неком коме не припадају. Из Одјељења за финансија само кажу да нисмо дошли на ред за плаћање”, каже Шибаревић.
Драшко Илић из Центра за развој пољопривреде и села каже да већ неколико мјесеци трају радови око Крајишке куће, измјене режима саобраћаја, посјетиоци нису могли ни прићи ни користити Крајишку кућу.
“Није могуће отворити одмах нову локацију. Нисмо прекинули посао, одржавамо посао на другачији начин, а тренутна локација која је предвиђена за Крајишку кућу у робној кући НАМА, се тренутно ради на опремању новог простора с обзиром да простор мора имати све потребне дозволе за рад, а тренутно их овај нови простор не испуњава”, рекао је Илић.
Када су у питању субвенције пољопривредницима који по критеријумима Градске управе нису испунили услове, потребно је да се уради ревизија истих, како нико не би био закинут, те да субвенције које касне требају бити исплаћене ове, а не наредне године.
Подршку окупљеним пружио је и предсједник Скупштине Града Љубо Нинковић који је рекао је је Скупштина све на вријеме усвојила:
“Људи сматрају да ће неком врстом медијског притиска доћи до информација. Не знамо ни коначну локацију Крајишке куће. Рушење објекта је нелогично јер је био у потпуности функционалан објекат и није сметао ни безбједности грађана. Та инвестиција прије 4 године коштала је грађане преко пола милиона КМ, јасан је Нинковић.
Додао је и да Скупштину града нико није питао о томе да се руши Крајишка кућа.
“Без иједног папира су срушили објекат. То је имовина града и грађана Бањалуке. Градска управа и градоначелник не маре за пољопривреднике и њихове субвенције. За овај објекат тренутно немам информацију ко је наручио да се руши. У наредних неколико дана уколико не добијемо потребне информације тужићу Миленка Џевера и Боришу Мандића и уколико буде потребе и Вука Вишекруни, уколико изда накнадно грађевинску дозволу за рушење већ порушеног објекта. Кривична иде и према извођачу радова који је без грађевинских и локацијских приступио рушењу овог објекта.
Градски менаџер Бојан Кресојевић је потврдио да је Крајишка кућа срушена без потребних дозвола.