НОВОСТИ

Ђајић на дан сјећања на 12 беба: Бруталан злочин незабиљежен у свијету

24/05/2022

Код споменика 12 беба на Новом гробљу у Бањалуци данас је служен парастос и положени су вијенци поводом 30 година од њихове смрти у Универзитетском клиничком центру усљед недостатка кисеоника који није могао да буде допремљен због ратних дејстава. Након парастоса положено је цвијећа на Спомен-обиљежје “Живот”. Цвијеће су положили највиши званичници Српске као и родитељи 12 беба.

 

Парастос су служили свештеници бањалучке Епархије.

Цвијеће су положили предсједник Владе Радован Вишковић, делегација Народне скупштине, родитељи 12 беба, савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Милан Торбица, представници Републичке и бањалучке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, делегација Трећег пјешадијског (Република Српска) пука и замјеник Омбудсмена за дјецу Српске Гордана Рајић.

Након парастоса положено је цвијећа на Спомен-обиљежје “Живот”, поред зграде “Пошта Српске” гдје су присуствовали и предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић и српски члан Предсједништва Милорад Додик, као и директор Универзитетског клиничког центра Републике Српске Владо Ђајић.

 

„Данашњи дан је прилика да се сјетимо најмлађих жртава у стварању Републике Српске које су на самом рођењу биле кажњене зато што припадају српском народу који се борио за своја вјечна огњишта“, поручио је Ђајић.

Данас је обиљежено 30 година од незапамћеног злочина у историји човјечанства.

„То је био бруталан злочин који је незабиљежен у свијету када је забрана летова над БиХ обухватила и кисеоник који је живот значио”, додао је Ђајић.

 

Подсјећамо, Прва беба умрла је 22. маја 1992. године након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.

Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Републике Српске и Србије.

Тринаеста беба Слађана Кобаш изгубила је битку за живот са 14 година, а 14. беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.

Остале Вијести