НОВОСТИ

Крњи Уставни суд БиХ оспорио Изборни закон Српске |

ЦИК: ПДП кажњен са 15.000 КМ због преурањене кампање и злоупотребе ресурса |

Тања Палачковић је била члан Комисије за ванредни попис у Градском гробљу |

У Теслић уложено 37,5 милиона КМ, плус 11 милиона од ИРБ-а |

Додик: Уставни суд БиХ жели да уруши статус Српске; Од 2011. године припремају оквир везан за имовину |

Шеранић: Наставак развоја увођењем нове процедуре у кардиологији у Бијељини |

Јокић поднио кривичну пријаву: Станивуковић је одређеним поступцима сахранио свој мандат |

Тадић: Конаковић хтио да “поправи штету” па признао да су у процес против Додика уплетени странци |

Мастиловић: Историјски је оправдано да Пале буду пријестоница Републике Српске |

Ђајић: Грађанима Бањалуке треба стручан, одговоран и образован градоначелник; Не можете их два пута преварити на исту финту |

Министарство финансија: Влада Српске одговорно управља јавним финансијама

05/05/2022

Влада Републике Српске одговорно управља јавним финансијама и дугом, па ни ликвидност, нити солвентност јавних финансија Српске нису упитне и никад неће бити, саопштено је данас из Министарства финансија Републике Српске.

 

Министарство финансија

Министарство финансија

 

У саопштењу се наглашава да је емисијом обвезница које је Република Српска емитовала на Лондонској берзи прошле године приходовано 300.000.000 евра по купонској каматној стопи од 4,75 одсто, а не по “каматној стопи преко пет одсто, рекордној, пет пута већој од тржишне”.

“Чињеницу да је Српска са купоном од 4,75 одсто остварила најнижи купон (најнижа камата) постигнут од кад постоји Лондонска берза за сувереног емитента кредитног рејтинга Б3 стабилан (Моодy’с) или Б (С&П), који први пут емитује обвезнице потврдила је и у свом саопштењу Сосијете женерал банка, која је била главни лидер поменуте емисије”, наводи се у саопштењу.

Реагујући на тврдње предсједника ПДП-а Бранислава Бореновића да се у “портфолију кредита наводи провизија од 15 милиона КМ”, из Министарства финансија Српске су нагласили да није ријеч о кредиту, те да су ову емисију обвезница водиле најреномираније свјетске финансијске и адвокатске куће.

Како се истиче, максималан износ њихових трошкова је врло транспарентно наведен и у одлуци Владе Републике Српске од 20. априла прошле године објављеној у Службеном гласнику Републике Српске број 36/21. и они су могли да износе до 1,3 одсто укупне вриједности емисије обвезнице.

“Обавјештавамо Бореновића и сву заинтересовану јавност да су трошкови поменутих финансијских и правних кућа у вези са овом емисијом били испод један одсто укупне вриједности емисије, односно били су 5.749.546 КМ. Истовремено, не престаје да изненађује количина Бореновићевог елементарног незнања и непознавања основних принципа функционисања међународног финансијског тржишта, с обзиром на чињеницу да је он дипломирани економиста”, наводи се у саопштењу.

Из Министарства финансија позивају Бореновића да обнови градиво које студенти економског и правног факултета уче на другој, односно на трећој години, када науче да емисија обвезница није исто што и кредит.

“С тим у вези, на берзе се не излази да би се кредитно задужило, већ да би се емитовале обвезнице, односно емитовао дуг. Подсјећамо га да се процедура прихватања кредита и емисије обвезница врше по потпуно другачијим правилима и поступцима”, истиче се у саопштењу.

Из Министарства додају да свима који се разумију у финансијска тржишта, чињеница да је Република Српска емитовала обвезнице на Лондонској берзи у формату РЕГ С и 144 А, говори да су ове обвезнице, односно Република Српска задовољила најстроже услове и захтјеве, што европских, што регулатора тржишта хартија од вриједности у САД.

“У складу са међународним стандардима, добрим обичајима у пословању и берзанском праксом, Република Српска је за послове платног и фискалног агента, регистрара и депозитара ангажовала реномирану банку БНY Меллон”, наводи се у саопштењу.

Имајући у виду чињеницу да се обвезницама Српске свакодневно тргује на секундарном тржишту Лондонске берзе, из Министарства финансија позивају сва заинтересована лица да се у вези са власницима обвезница Српске емитованих на Лондонској берзи обрате БНY Меллон, а да се за власнике обвезница Републике Српске емитованих на Бечкој берзи обрате Баадер Банк.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести