19/07/2023
Из Владе Мађарске су истакли да су стране одлучиле да оформе посебан одбор који ће свака три мјесеца подносити извјештај о стању економске сарадње, чиме ће се омогућити доношење брзих одлука и динамичан напредак.
– Влада Мађарске привржена је одржавању и даљем јачању економских односа са заједницом Срба у БиХ. Након посјете Бањалуци крајем јуна премијер Виктор Орбан изјавио је након састанка са /предсједником Српске/ Милорадом Додиком да Мађарска и Република Српска виде огроман потенцијал за сарадњу у пољу енергетике, инфраструктуре и пољопривреде – речено је Срни из Канцеларије Владе Мађарске за међународне комуникације.
Орбан је тада нагласио да је и Мађарској у интересу да балканске земље остваре успјех, јер би то ојачало вриједност региона и Мађарске, те поручио да резерве Европе леже на Балкану, одакле се може црпити нови енергетски, популацијски, територијални и економски потенцијал, подсјетили су из Владе Мађарске.
БЕЗ МАЂАРСКЕ И СРБИЈЕ У ЕВРОПИ БИ БИЛО МНОГО ВИШЕ ИЛЕГАЛНИХ МИГРАНАТА
Из Владе Мађарске навели су да би, без Мађарске и Србије, у Европи било на стотине хиљада више илегалних миграната него што је то сада случај.
– На границама ЕУ је прошле године заистављено 330.000 илегалних миграната, укључујући 270.000 на граници Мађарске и Србије. Мађарска Влада цијени рад предсједника Србије Александра Вучића и српских власти у борби против илегалне миграције – истакли су из Канцеларије за међународне комуникације.
Мађарска, истакли су они, има велико искуство са илегалном миграцијом у посљедњих осам година – сви се сјећају када су наоружани илегални мигранти напали мађарску полицију у селу Реске, када је стотине хиљада њих марширало кроз земљу или када су окупирали жељезничке станице у Будимпешти.
– Морамо да се ослонимо искључиво на сопствено искуство, које нам говори „не миграцији!“. Став мађарске Владе је да постоји само једно рјешење за мигрантску кризу, а то је да им се не дозволи да уђу у ЕУ – нагласили су из мађарске Владе.
Према њиховим ријечима, улазак у ЕУ дозвољен је само онима чији су захтјеви за добијање азила већ у обради или одобрени, што је мађарски модел и друге земље треба да га слиједе.
– Међутим, ЕУ не ради на заустављању миграције, већ на управљању њом. Брисел вјерује да је исправно да се мигранти пусте унутра; ако неко жели да дође у Европу, да се пусти да уђе у ЕУ када је овдје и када преда захтјев за азил и да се пусте да се слободно крећу унутар блока док се не заврши обрада њиховог захтјева. Уколико се закључи процес и ако може да остане – онда у реду, а ако не, не можемо га вратити кући. Они отприлике тако размишљају. Али, за Мађарску није прихватљиво да Брисел одлучује да треба да направимо мигрантска гета. Нећемо то дозволити. Све док је национална Влада у мандату у Мађарској, неће бити мигрантских гета у земљи – поручили су из Владе Мађарске.
СИТУАЦИЈУ У УКРАЈИНИ ЕКСТРЕМНО ОПАСНА, АЛИ НИКО ОСИМ МАЂАРСКЕ НЕ ПРИЧА О МИРУ
Став Владе Мађарске није промијењен о сукобу у Украјини и јасан је од првог минута рата – што прије су потребни прекид ватре и мировни преговори, јер се животу могу спасити само миром. Међутим, изван Мађарске тешко да се ико залаже за мир.
– Као што је премијер Орбан навео у изјави за радио Косут у петак, 14. јула, пропорције и гласови у Европи који се залажу за рат и даље су у већини, а изван Мађарске тешко да се ико залаже за мир. Премијер је рекао да је позитивно то што је на Самиту НАТО у Вилњусу прошле седмице било могуће да се спријечи улазак Украјине у Алијансу, јер би то значајно повећало ризик од свјетског рата. Међутим, нисмо ближе миру и рат ескалира, док Украјинци добијају све више оружја са даљим дометом и ефектније експлозиве из западних земаља, нарочито из САД – навели су из мађарске Владе.
Стога, сматрају они, ситуација остаје екстремно опасна.
– Према мишљењу премијера Орбана, откако је Украјина изгубила суверенитет, нема новца нити сопствену војну индустрију ни свој капацитет за производњу, већ добија новац и војну опрему са Запада, прије свега од САД. Зато је на САД да кажу да желе мир, да зауставе рат, да се успостави примирје, започну преговори и да ће се то догодити сутра ујутру. Зашто то не раде, није одговорено током Самита НАТО-а у Вилњусу – речено је Срни из Канцеларије Владе Мађарске за међународне комуникације.
10/11/2024
30/06/2025
29/06/2025