НОВОСТИ

НАЈСМЈЕШНИЈА СРПСКА ПРЕЗИМЕНА: Анегдоте о поријеклу неких мање познатих породичних имена |

СРПСКИ ОБИЧАЈИ: Према традицији нашег гостопримства овако се правилно дочекују гости |

Свијет је био пред новим крвавим сукобом, ЈУГОСЛАВИЈА је одговорила силом и оборила амерички авион! Сукоб са Италијом трајао је до 1975! |

ХУМАНОСТ И ТРАГЕДИЈА РУКУ ПОДРУКУ: Нијемци запалили цијело село, али Дража није дао пилоте! |

МИСТЕРИЈА МАРСЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: Версајској Европи било у интересу да склони југословенског суверена |

ОВА ФРЕСКА ПОСТОЈИ САМО У СРБИЈИ: Мач у Христовим рукама има важну симболику за српски народ |

ОВА СРПСКА ПЈЕСМА ЈЕ ПОСТАЛА НАЈСКУПЉА ЗБОГ САМО ДВИЈЕ РИЈЕЧИ: Један човјек је „ВРАТИО ИЗ МРТВИХ“, зна је ЦИЈЕЛИ РЕГИОН |

НА ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ ТУРАКА Из језера „изронила“ православна црква! |

ЦРКВА У КОЈОЈ ЈЕ БИО ЗАТОЧЕН СТЕФАН НЕМАЊА Молећи се своме заштитнику на чудесни начин бива ослобођен |

ВОЈВОДА БОЈОВИЋ ЈЕ ИМАО И ФРАНЦУСКИ ОРДЕН! Носио ковчег са посмртним остацима војводе Путника, али и вожда Kарађорђа |

Додик: Нема легитимнијег захтјева од враћања на изворни Дејтон, односно Устав

22/02/2025

Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да институције Српске бране Устав БиХ и да нема легитимнијег захтјева од враћања на изворни Дејтонски споразум.

 

 

Додик је истакао да је интерес Републике Српске да се БиХ врати на Устав БиХ, док други хоће вануставну земљу.

Он је навео да ће на сједници Народне скупштине Српске, на чијем је дневном реду заштита Устава, тражити да се ситуација и политички систем прилагоде Уставу БиХ.

– Ми знамо да је то немогуће урадити једнократно, већ ћемо оставити пар мјесеци, а ако то не буду жељели, онда ћемо прогласити да је пропао дејтонски процес, који се свакако пропао, јер политичка и институционална пракса није уставна – рекао је Додик за ТВ „Блиц“.

Ако БиХ није дејтонска, каже Додик, онда ћемо ми тражити оно што смо унијели у БиХ, а то је независна Република Српска.

– Можда неће требати ни референдум. Затражићемо од Србије да уђемо у федерални-конфедерални однос, монетарну унију. Границе су и сада слободне, а умјесто на Дрини биће ентитетске границе. Нико неће забранити муслиманима да путују, да пролазе – рекао је Додик.

Он је указао да су међуентитетске границе у Дејтону успостављене да не мора више да се ратује, те додао да процес иде ка томе да ће једног дана осванути прича – или има БиХ или нема.

– БиХ нема ако ми не учествујемо у заједничким институцијама. Нема је ако ми донесемо одлуку неке друге врсте. Ми сматрамо да БиХ искључиво може бити капацитирана у складу са Уставом. У супротном, ми смо против те БиХ, а када то кажем онда ме оптужују за сецесију – рекао је Додик.

Предсједник Српске је истакао да није за сецесију, већ за уставну БиХ.

– Странци то нису жељели то да чују, као и медији који су добија паре од УСАИД-а, већ су узели наратив да је Додик сецесиониста. Сецесија је насилно одвајање, ми нећено да се насилно одвојимо и никакву војску нећемо употријебити – рекао је Додик.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести