НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Додик: Ваздух над Источним Сарајевом заувијек носи тугу због прекинутих дјечијих осмијеха

10/03/2026

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је да постоје мјеста гдје тишина није одсуство звука, већ присуство бола који нема ријечи, а таква тишина је у Источном Сарајеву само на помен 118 невине српске дјеце коју су мучки, хладно и безобзирно убили припадници муслиманске војске из Сарајева.

– Ваздух над овим градом свакодневно носи тугу због прекинутог дјечјег осмијеха, дјетињства, школских обавеза, игре ластиша и лопте и то суровом руком рата, злочиначки и мучки. То нису биле војне мете, ни војници, већ невина дјеца чија је чиста, искрена, безазлена граја у ријетким тренуцима примирја „реметила“ звук граната и кише метака и чије су једине „утврде“ тада били паркови, а „оружје“ дрвене играчке – истакао је Додик.

Поводом обиљежавања Дана сјећања на убијену и страдалу дјецу Српског Сарајева, 11. марта, када су из снајперског хица убијене дјевојчице Наташа Учур /10/ и Милица Лаловић /11/, чије су трагичне судбине постале симбол страдања дјеце на подручју Сарајевско-романијске регије, предсједник СНСД-а је нагласио у изјави за Срну да страдање дјеце у Српском Сарајеву није само статистика на папиру са 118 имена, то је празна столица за породичним ручком, славским столом, празна дјечија соба која никада није постала соба основца, средњошколца, студента…

– Данас се посебно сјећамо наше Милице и Наташе које су постале симболи свих наших анђела. Њихова игра у насељу Грбавица, које је тада припадало Српском Сарајеву, прекинута је у тренутку када су требале да сањају о будућности. Није било довољно што им је дјетињство било обиљежено ратом, већ су у том крвавом рату изгубиле тек започете животе које су прерано уткале у темеље Републике Српске – истакао је Додик.

Лидер СНСД-а је нагласио да је 118 „Милица“ и „Наташа“ наш вјечни подсјетник да зло не бира, да рука злочинца није ни задрхтала нишанећи снајпером двије разигране дјевојчице, али зато ова њихова велика жртва никада не смије бити заборављена.

​Он је навео да ​Спомен-обиљежје у дворишту школе „Свети Сава“ у Источном Новом Сарајеву стоји као камени загрљај за сву страдалу дјецу и сваки пут када прођемо поред њега дужни смо да застанемо и то не само због туге, већ због обећања да ћемо градити град у ком ће се дјеца слободно играти и учити, мирно спавати, и да никада нећемо дозволити да њихова жртва изблиједи у сјећању и историји.

​- Наши мали анђели никада неће отићи из овог града, јер су њихови млади животи уграђени у сваки његов камен који су они својом крвљу и дјечијом чистотом натопили – рекао је Додик за Срну.

Он је истакао да бити патриота значи вољети ову земљу онако како су је вољела та дјеца – невино, чисто и безрезервно, али која у тој својој чистоти нису могла ни слутити да ће им игра остати посљедња успомена, а зликовци који су то учинили остати некажњени.

– Зато је наша света дужност да се о овим малим а великим херојима стално прича генерацијама које долазе и да свако дијете које данас слободно корача улицама не само Источног Сарајева, већ сваке локалне заједнице у Републици Српској зна да ту слободу дугује онима који су своје дјетињство дали за темеље Српске – истакао је предсједник СНСД-а.

Додик је поручио да ће заједно са Републиком Српском живјети и ових 118 невиних душа које су биједним зликовцима, кукавицима и монструмима били мета, и живјеће заувијек у сваком дјечијем кораку, осмијеху, првој изговореној ријечи, у сваком школском звону и у сваком срцу које куца за Источно Сарајево и Републику Српску.

Страдалој дјеци Српског Сарајева од 1992. до 1995. године сутра ће бити служен помен у присуству чланова породица страдалих, званица, ђака и наставника, те положени вијенци код Спомен-обиљежја.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести