НОВОСТИ

А ГДЈЕ ЈЕ ДРАЖА САХРАЊЕН? Послије овог питања Тито је ћутао

13/04/2022

Прошло је тачно 76 године од смрти вође четничког покрета Драгослава Драже Михаиловића.

 

НАЈВЕЋА ТИТОВА ТАЈНА

Чувени доктор Предраг Лалевић, први анестезиолог у послијератној Југославији и посљедњих 16 година лични љекар Јосипа Броза Тита открио је својевремено у разговору за Недељник да је посљедња Титова тајна била гдје је, заиста, сахрањен Дража Михаиловић.

Доктор Лалевић се присјетио и једног разговора на „Галебу“ – присутни су били само Милош Минић, Јованка и Тито, и његов љекар. „Тито се окренуо Минићу: А сјећаш ли се како смо ишли на преговоре с Дражом?

Тада још није било борбе четника и партизана.

Сви команданти су дошли на састанак са Дражом. Они се жале како немају пара, како им треба за храну. Један Дражин војник је сједео на крају собе и носио нешто налик на руксак. Била је то метална каса. Дража је дао знак и овај се окренуо. Дража извуче кључ и извади неколико златника и преда им.

„У једном тренутку Дража је позвао Тита да прошетају. Узео га је пријатељски под руку: „Је ли богати, јеси ли ти Рус?“ „Нисам, ја сам Хрват“, одговори Тито.“Ако си“, каже Дража. „Ја немам ништа против Хрвата, ја се борим против усташа.

„Та Титова прича о Дражи била је са таквим симпатијама, и све нас је то јако изненадило. А Јованка га све вријеме подстиче да прича“, каже Лалевић за Недељник.

„Дража му је тражио 500 пушака, и Тито прича како се договарао са својима да му пошаљу 500 пушака, и у једном тренутку направи паузу. А онда изговори: ‘Морам да признам, Дража је био моја слабост.’ Сви за столом смо били забезекнути. Он је то примјетио и пресекао нас рекавши: ‘Верујте ми, да није било избјегличке владе у Лондону, Дража би се борио заједно са нама.

„Но она највећа тајна није откривена: Јованка Броз у једном тренутку питала је гдје је стрељан Дража.

„Тито ништа није рекао, а Јованка је још више поцрвењела. Причао сам то послије Блажи Мандићу, Титовом секретару за штампу, и он ми није вјеровао. Не бих ни ја себи вјеровао да нисам чуо и видио својим очима“, присјетио се доктор Лалевић.

ДРАЖА – СРПСКИ ИЛИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ НАЦИОНАЛИСТА

„Не бих користио ријеч националиста јер је та ријеч данас извитоперена. То је националиста био родољуб а данас када кажеш да је неко националиста то испада као да је нациста. Дража је радио свој посао као начелник штаба југословенске војске. И он је као и краљ Петар као и југословенска влада бранио Југославију“, испричао је једном приликом у емисији „А шта ви мислите“ др Милослав Самарџић.

„Он кад је долазио на Равну гору, по сазнању за геноцид у НДХ, први задатак себи поставио одбрану народа од геноцида преко Дрине унутар НДХ. Он шаље много официра, шаље се доста новца. Влада Југославије је послала много новца. Имали су новца јер је злато изнијето прије рата. Влада шаље новац четницима да купе избеглицима храну у Лици и Далмацији нпр… Кад су почели да бјеже муслимани из тих крајева ближих Србији, остављали су празна села. Онда су четници избјеглице које су бјежале отуда насељавали у та празна села и организовали храну за њих… Муслимани бјеже да их не побију четници који су их убијали из освете“, испричао је Самарџић и додао:

Четници су убили око 8.000 муслимана и око 2.000 Хрвата цивила. А ови су убили стотине хиљада Срба. То је све ратни злочин. Партизани мислим да су убили мање од хиљаду. Али партизанима су командовали Хрвати и они напросто нису дозвољавали њима да се свете. Дража јесте забрањивао освете али није могло у тој мјери да се спријечи. Били би и већи злочини да Дража није забранио злочине“.

СУСРЕТ ТИТА И ДРАЖЕ

Др Самарџић је описао и сусрет Драже.

„Обојица су знали ко је онај други. Тито је имао план да убије Дражу и његове а Дража је имао план да убије Тита и његове… Или барем да их изведе на суд. Дража је Титу предлагао рат у НДХ, али је то Броз одбио. Дража је наредио да му доведу Тита, зато је Тито дошао у вилу Војводе Мишића у село Струганик. Тито је рекао да ће овде водити рат против Нијемаца а Дража му је рекао да већ постоји фронт тамо гдје гине српски народ а то је НДХ. И Дража је предлагао Титу да се придружи борби у НДХ. Тито је то одбио и остао упоран о борби са Немцима у Србији“.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести