11/11/2021
Пратећи траг изјаве министарке културе и информисања Маје Гојковић, да су, посредством Министарства спољних послова, на аукцијама у свијету, недавно „откупљени неки предмети који су припадали краљици Наталији Обреновић“, лист је у МСП-у добио потврду да је ријеч о два писма: једном краљице Наталије, и другом краља Милана, за које се српска амбасада у Лондону надметала у аукцијској кући „Чизвик“, почетком јула.
Готово, истовремено, преко амбасаде у Швајцарској откупљена је и вриједна документација везана за краљицу Драгу Обреновић, а све за Историјски музеј Србије. Ови експонати још нису стигли до Београда, али јесте Драгин монограм купљен нешто раније код канадске куће „е-Медалс“, наводи Србија данас.
-Више година уназад пратимо шта ова кућа нуди на свом сајту. Између осталог огласили су били орден Милоша Обреновиц́ћ, за који смо констатовали да није оригинал, а онда и монограм краљице Драге Обреновић, по цијени од 12.598 канадских долара, што, када се урачуна и тамошњи усклађен порез на промет од 13 одсто, укупно износи 14.235,74 долара – навела је Душица Бојић, директорка Историјског музеја Србије, гдје се сада налази Драгин монограм.
Kонтактирала је министра спољних послова Николу Селаковића и у договору са министарком културе и одјељењем за међународну сарадњу, договорено је да се монограм откупи.
Тако је, према њеним ријечима, почела прича која је трајала готово мјесец дана: министар спољних послова издао је налог амбасади у Kанади да за Историјски музеј Србије аплицира и купи монограм, а амбасадор Дејан Ралевић одмах је ступио у контакт са куц́ом „е-Медалс“.
Потом је купљен, уз званичну, ручно писану потврду адвоката Уроша Kузманића, од 25/26. августа 1904. којом се гарантује да је ријеч о имовини породице Обреновић, и допремљен до Србије.
-У нашем музеју он ће се чувати као ријетка инсигнија једне владарке, јер за сада знамо да, на Опленцу, постоји још само једна дијадема која је припадала краљици Марији Kарађорђевић – открива Душица Бојић.
Она је додала да ће читав један сегмент у будућој сталној поставци, у обновљеној згради некадашње Главне железничке станице, бити управо посвећен женама наших савремених владара.