НОВОСТИ

„Гарда Пантери“ Градоначелници Бијељине и Бањалуке својим перформансима направили случај од Српске |

Бојић: Неприхватљиви потези Станивуковића, рекордан прилив средстава од ПДВ-а у Српској |

Гацко: Није изабран предсједник Скупштине општине, нема већине |

IV Дискусиони форум у Бањалуци – „Мултиполарност као глобални тренд“ у организацији покрета „Одбрана Српске“ |

Вучић: Разочаран сам појединим градоначелницима и њиховим ставовима о солидарности између локалних заједница |

Тражила се столица више за предавање Миломира Марића; Мултимедијална сала у кругу Чајавеца пуна до посљедњег мјеста |

Ковачевић: Четири дана без Додика искоришћена да се створи хаос у Српској |

Данас сједница Предсједништва СНСД-а |

Шеранић: Повећању плата медицинским сестрама важан корак за све |

Званично отворена зимска сезона на Јахорини |

ГДЈЕ СЕ ЧУВА ПОКРАДЕНА СРПСКА ИСТОРИЈА?

07/09/2021

Сиромашни уџбеници историје у српским школама ђацима пружају површне информације о националној историји, таман онолико колико је трагова исте и сачувано у нашим рукама. Питање једне странице Мирослављевог јеванђеља које се налази у Русији покренуло је причу о државној акцији враћања оваквих и сличних непроцењивих писаних трагова српске историје који би отворили ново поглавље свијести о томе ко смо и колики су Срби заправо у историјским оквирима.

 

СРПСКА ИСТОРИЈА

Опште је познато да је задатак западних сила у нападу на Србију био да се пронађе и однесе што више древних српских рукописа и књига, због чега се они сада налазе широм свијета. Зашто? Занимљива и широка тема. Забавите се њоме. До тада, ево малог подсјетника.

Материјално највредније дјело које је украдено из Србије је Српски псалтир, који на свакој страници има икону од чистог злата и налази се у Њемачкој. Због његовог умјетничког и историјског значаја, Нијемци су урадили копије, а да бисмо их и ми израдили, траже да платимо ауторска права?! Треба ли да се задовољимо подругљивим поклоном – факсимилом овог дијела који је помпезно поклоњен музеју у Смедереву!? Какво понижавање…

Портал „Искра“ подсјећа и на Никољско јеванђеље (14. вијек) које се налази у Даблину у Ирској. Затим и на збирку српских рукописа из манастира Свете Катарине и Православне грчке патријаршије у Јерусалиму, па на Повељу краља Милутина из 1302. године која се налази у Филаделфији. Идемо даље… Лукино јеванђеље из времена цара Душана, налази се у Великој Британији. Савина књига, рукопис монаха Саве с почетка 11. вијека лоцирана је у Русији, као и Радослављево јеванђеље из треће деценије 15. вијека.

Посебно је значајан Студенички типик који је Свети Сава написао на молбу свог брата Стефана. Ово је такозвани црквени устав тј. правнилник о богослужењу и животу монаха у српским манастирима, а чува се у Народном музеју у Прагу. Знате ли да је ово скраћени списак таквих драгоцености које су нам отуђене? Међутим, поједини трагови српског високог културолошког развоја доживјели су и гору судбину од крађе. Стари српски рукописи и књиге нису само покрадене и расуте по свијету, многе су и зауијвек уништене 6. априла 41. када је Народна библиотека била примарни циљ у њемачком бомбардовању Београда. Случајно? Ни најмање. Мислите о томе…

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести