НОВОСТИ

ДАН КОЈИ СРБИЈА И СВИЈЕТ НИКАДА НЕЋЕ ЗАБОРАВИТИ: Тог 11. новембра тачно у 11 часова окончан је Први свјетски рат

29/11/2021

Када су 11. новембра 1918. године у 11 сати у Француској, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у граду Компјењу, силе Антанте потписале примирје са Њемачком и тиме окончале Први свјетски рат, тај дан се обиљежава као Дан примирја.

 

Први свјетски рат

 

Послије потписивања примирја, настављени су преговори о условима мира. Они су договорени Версајским миром, потписаним 28. јуна 1919. године. Тим догађајем и званично је окончан Први свјетски рат.

Према ријечима историчара Данила Шаренца 11. новембар је прича о грозотама рата. Прича о слави и слободи. Дан мира.

– На тај датум се у краљевини Југославији увијек гледало као на дан мира. Сви су имали у породици некога ко је настрадао у рату. Тако да им је тај дан био дан жалости за мртвима, жал за жртвама рата, али и дан радости јер је рат завршен – објаснио је Шаренац.

Оно што је нагласио јесте да је јако битно што славимо 11. новембар, као и остале земље, а не 13. када је београдско примирје.

– Управо тиме показујемо да смо дио шире приче и да није у питању „класично Србовање“ – закључио је он.

Прича о вагону

Када је 1918. године потписана, за Њемачку, „поражавајућа“ предаја, нико није ни слутио да ће чувени вагон 22 године касније бити поново употријебљен. И то у исту сврху.

Предају Француске у Другом свјетском рату Хитлер је, чини се, схватио доста лично. За локацију гдје ће бити потписана предаја, он је одабрао исто мјесто гдје се Њемачка предала 1918. године.

Он је тражио да се из музеја донесе вагон у којем је 22 године раније потписан мир у Првом свјетском рату, како би овај пут, на истом мјесту понижење доживјела Француска.

Њемачки вођа је чак сјео на исто мјесто гдје је сједио француски маршал 1918.

Овај историјски вагон уништен је током савезничког бомбардовања Берлина 1945. године.

Прва српска жртва у рату

Србија је у Првом свјетском рату изгубила између 1.100.000 и 1.300.000 људи, трећину укупног становништва, наводи Блиц.

Прва жртва у Првом свјетском рату у Србији био је један шеснаестогодишњак. Душан Ђоновић био је чиновник Жељезничке дирекције и четник у чети војводе Јована Бабунског.

Истог дана када је објављен рат, почео је и напад на Београд. Пошто су Сава и Дунав били граница, српска војска је оборила стари жељезнички мост како Аустроугари не би могли да дођу копном. Управо тада, пале су прве жртве.

Са српске стране је погинуо млади Душан, док се са мађарске стране у води утопио Иштван Балохи.

Посљедња жртва Првог свјетског рата

Према историјским предањима, посљедња жртва Првог свјетског рата био је канадски војник Џорџ Лоренс Прајс.

Тог, посљедњег дана рата, Прајс је био на дужности заузимања села Аври. Иако су војници који су били са њим покушали да га одговоре од тога, Војник Прајс је у једном моменту изашао сам на улицу.

Противник није пропустио шансу.

Метак га је погодио у срце у 10 сати и 57 минута. Прајс је умро у 10.58.

Први свјетски рат је завршен само два минута касније, а овај војник добио је вјечну славу. Остао је упамћен као посљедња жртва рата.

Остале Вијести