21/10/2021
Никола Тесла
Прва хидроелектрана у Србији је била пуштена 2. августа 1900. године и то са Теслиним системом трофазних струја, електроцентрала „Под градом“ у Ужицу на Ђетињи. Заустављена 1970., па поново покренута 2000. и ради и данас. Исте 1900. године покренута је Хидроелектрична централа на ријеци Градац. Друга хидроцентрала је пуштена на рјечици Вучјанка у Вучју 1903. године. Ради и данас. За ове двије и још многе хидроцентрале саграђене прије Првог свјетског рата у Србији заслужан је Ђорђе Станојевић. Сљедећа хидроцентрала била је „Света Петка“ на Нишави из 1908. године и потом „Гамзиград“ на Црном Тимоку близу Зајечара из 1909. године. Обје електране су у оперативном стању и још увијек раде.
Иако је Тесла у Београду провео само један дан, захваљујући пријатељству са физичарем и астрономом Ђорђем Станојевићем и тај један дан био је кључни тренутак за електрификацију и развој Србије. Одушевљен Теслиним изумима и вођен њима, Станојевић је електрифицирао Србију и 1900. године по Теслиним принципима изградио прву хидроцентралу у Србији названу „Под градом“ у Ужицу.
Ђорђе Станојевић, професор Велике школе у Београду, водећи стручњак међу тадашњим српским физичарима, осмислио је овај објекат, смјештен испод ужичког Старог града, да би помогао оснивачима прве ужичке ткачнице којој је недостајао јефтин и сигуран енергетски извор. О томе колики је значај тада придаван ужичкој централи, говори то што је камен темељац за њу поставио лично краљ Србије Александар Обреновић, подсјећа портал Расен.
Пуних седам деценија електрана на Ђетињи производила је струју и њеним благодетима даровала Ужичане. Када је прављена жељезничка пруга Београд-Бар затрпан је њен јаз и тада је престало њено коришћење. Нове технологије потиснуле су у други план вриједну старицу са Ђетиње.
Ипак, за прославу стогодишњице од њене изградње стара централа је потпуно обновљена и на Илиндан 2000. године опет оспособљена за рад. Старе Сименсове машине поново производе струју, а производња у овој електрани довољна је да ради цјелокупна јавна расвјета у Ужицу. Истовремено, овдје је сада и Музеј технике који је права атракција за многе посјетиоце.
20/04/2025
20/04/2025
20/04/2025
20/04/2025
18/04/2025