НОВОСТИ

Захтјев за укидање мјера забране у предмету „Атиф Дудаковић и други“ ван сваке памети

23/03/2022

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић сматра да Суд БиХ не смије да насједне на захтјев одбране у предмету „Атиф Дудаковић и други“ да појединим оптуженима буду укинуте мјере забране, односно враћена документа, да би, између осталог, могли путовати у иностранство.

 

Суђење Дудаковићу

 

– Мјере треба да остану да би се обезбиједило њихово присуство. Можда је адвокат на овај начин индиректно открио намјере – рекао је Којић за Глас Српске.

Он је додао да до сада није видио овакав захтјев да буде дозвољен одлазак и рад изван БиХ некоме коме је суђење у току.

– Поставља се логично питање – да ли ће они, ако се рочишта одржавају једном седмично, а тражено је и да буду два пута јер је доста времена изгубљено, отићи да раде пет дана у иностранство, што је апсурно, па се вратити на рочиште или је то у ствари захтјев који би могао све угрозити – рекао је Којић.

Којић је подсјетио да и код оптужених српске националности мјере остају до краја, посебно за оне са двојним држављанством, а да процес углавном прате из притвора.

Предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић нагласио је да је ово веома озбиљан случај и, ако би се направио неки уступак, не би било добро.

– Предуго се чекало да предмет уопште уђе у дневни ред, а сада се траже рупе у закону или други начин за опструкцију процеса – рекао је Носовић.

Пред Судом БиХ у понедјељак, 21. марта, одржана је статусна конференција у предмету против оптужених за злочине почињене над српским цивилима и војницима на подручју Крајине, којој због болести није присуствовао првооптужени некадашњи командант Петог корпуса такозване Армије БиХ Атиф Дудаковић.

Иако није било предвиђено разматрање укидања мјера забране, браниоци Санела Шабића и Самира Солаковића затражили су њихово укидање за своје брањенике, јер им је, како је речено, већ четири године онемогућено да раде и издржавају своје породице које не живе у БиХ, као и због здравствених проблема најужих чланова породице.

Тужилаштво ће се у року од осам дана изјаснити се о овим захтјевима.

Остале Вијести