02/09/2021
Млада Босиљка Рајчић рођена је у Пасјану код Гњилана. Породица Рајчић је поријеклом из околине Крагујевца, одакле се преселила близу Куманова, а затим настанила у Пасјану код Гњилана у 18. веку. Босиљка је имала мирну нарав била је искрена и послушна. Од малих ногу помагала је својој породици у кућним пословима и пословима око стоке, браћи и оцу на пољским радовима и око огрјева за зиму.
Босиљка је била веома лијепа па је за око запала Албанцу из Депца који је одлучио да је отме. У злој намјери је и успио када је са оцем и братом отишла у шуму по дрва у близини Стружина. Албанци су искористили прилику, уграбили дјевојку и одвукли је према Карадаку, пуцајући све вријеме на њеног оца и брата.
У кућу у коју је Босиљка одведена трпјела је увреде и уцјене да прими ислам и да се уда за отмичара. Пошто није хтјела да чује, нису јој дозволили да спава, а забранили су јој да једе или пије. Њен отмичар је све више мучио, сјекао јој је косу, пржио табане, газио и тукао по лицу и слабинама. Чак су јој довели потурчену српкињу која је убјеђивала, а Босиљка јој је кратко одговорила:
„Ја своју вјеру имам. Не треба ми боља, јер је нема. А што се тиче удаје, ја сам већ заручена, ја имам свог заручника. Христос је мој изабраник. Ја само њему припадам, ником другом. Ја се не одричем мога Бога и моје свете вјере, као ти, коју жалим. Тако се не спасава душа, већ се губи.“
Позвао је два своја рођака, са којима је изнемоглу дјевојку одвукао коњем до реке Лапушнице, гдје су је изболи ножевима, а након тога јој комадали тијело.
Турске власти су дозволиле Босиљкиној родбини и осталим Пасјанцима да сахране дјевојку, поред старе цркве, а касније приликом обнове, њени посмртни остаци узидани су у цркву Светог Преображења у Пасјану.
Извор: Српска историја
09/12/2024
08/12/2024
08/12/2024
06/12/2024