17/06/2021
Кокарде
На нашим подручјима, при помену ријечи „кокарда“, прва асоцијација је – четничка кокарда, и мисли су усмјерене на покрет четника, који је у српској историји оставио запажену улогу (за поједине у негативном, а за поједине у позитивном смислу).
Од краја 19. вијека, настају добровољачке српске формације, које су имале улогу помоћи властима у Србији, у циљу слабљења турске моћи на Балкану, и тада су те исте формације називане „четницима“. Током Другог свјетког рата, четницима су се звали остаци војске Краљевине Југославије, чију је реорагинизацију извршио Драгољуб Дража Михаиловић, и уз одобрење и одлуку краља Петра другог (из избјеглиштва у Лондону), основао покрет, под пуним именом – „Југословенска војска у отаџбини“. Већ 11. маја 1941. године настао је Равногорски покрет, на челу са пуковником Драгољубом Дражом Михаиловићем. Поред Драгољуба Драже Михаиловића, међу познатим четницима тога доба, истицали су се – Момчило Ђујић, Драгослав Јевђевић, Илија Трифуновић – Бирчанин, Баја Станишић, Петар Баћовић и Павле Ђуришић. Кокарда као симбол четника и данас представља модни детаљ и тзв. вјерност четничкој идеологији, те се у Србији и данас може видјети доста људи са истакнутом капом са четничком кокардом на глави.
Многе земље Западне Европе, као и Сједињене Америчке Државе, Аустралија и Нови Зеланд, су припаднике четника из Другог светског рата, сматрали антифашистичким борцима. Занимљива је чињеница, да је у Холивуду, 1943. године снимљен филм о српским четницима, под именом – „Четници: Борбена герила“, чији је технички савјетник био Др Милош Секулић. Осим тога, у Сједињеним Америчким Државама су 1943. године пуштене у промет и поштанске марке са ликом Драже Михаиловића. Такође, за време Другог свјетског рата, велику популарност су имали и стрипови који су говорили о четницима, наводи се на порталу „Значење речи”.