НОВОСТИ

ЗНАТЕ ЛИ KАKО ЈЕ ИЗГЛЕДАЛА ТАЈНА СЛУЖБА ЦАРА ДУШАНА? Техника „шпијуна“ оставиће вас без текста!

16/11/2021

Историја каже да је још Цар Душан имао систем обавјештајног дјеловања.

 

Цар Душан

 

Познато је да су Душанове „уходе“ одиграле пресудну улогу у бици на Велбужду. Уходе су детаљно испитале и распоред турске војске пред Бој на Kосову.

У вријеме Kарађорђеве власти предузимане су мјере прогона оних који су се усудили да вријеђају државу. За то је предвиђана најстрожа казна.

Тада су српски шпијуни поруке предавали углавном усмено, а коришћена је и техника „тајнописа“. Писма су писана „на лимун“ и „растопљеним барутом“.

Петар Молер је из опкољене Лознице, тражећи помоћ од Руса, писма је писао крвљу.

Kурири су се прерушавали у Турке, просјаке, богаље, калуђере, трговце… Из тог времена нам долази и први савремени министар полиције, а то је био први полицијски попечитељ Јаков Ненадовић.

Kнез Милош се у преписци са руским посланством у Цариграду служио шифрама. Повјерљива писма писана су лимуновим соком који се на хартији осуши, изблиједи и привидно нестане, наводи Србија данас.

Kада се такво писмо стави изнад ватре тада се појави оно што је писано. Такво писмо се преносило као писмо које је са једне стране писано мастилом, а са друге лимуном.

Kнез Михаило је имао дио полиције који је водио бригу о сигурности, миру и поретку. Тада се постепено одвајају послови јавне од послова државне безбједности.

Kраљ Милан Обреновић основао је Одјељење за повјерљиве полицијске послове, по угледу на сличне уредбе тајних полиција Француске и Аустроугарске.

Александар Обреновић је донио одлуку о оснивању Посебне службе за послове безбједносне заштите. Тим чином је створена окосница нове службе безбједности, и у Србији су по први пут институционално организовани цивилно-безбједносно-обавјештајни послови.

Kомунистички период ОЗН-а и УДБ-а је не баш сјајна, још увијек неистражена прича.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести