09/11/2021
Тито
За пљачку је правоснажно осуђен радник обезбjеђења музеја, ангажован преко фирме „Добергард“, која је, на основу учињене штете, исплатила 3.250.607,16 динара Министарству финансија. И поред судског процеса, Министарство културе, које је тада водио Владан Вукосављевић, није прекинуло сарадњу с поменутом фирмом. Наиме, фирма „Добергард“ је радила на пословима обезбиjеђења другог музеја – Музеја примјењене умjетности, у ком је у августу 2019. дошло до пљачке драгоцjености, за шта се опет сумњичи радник ове фирме.
Правоснажна пресуда
– Министарка културе и информисања Маја Гојковић указала је на још један предмет почињене крађе, овога пута из децембра 2016. у Музеју Југославије, коју је извршила особа ангажована по уговору о диjелу у фирми „Добергард“, заједно са „Добергард плусом“, која је обављала физичко-техничко обезбиjеђење овог музеја. Из предмета се види да је окривљени закључио споразум о признању кривичног дjела тешке крађе и осуђен је правоснажном пресудом. Из пописа предмета утврђено је да је починилац кривичног дjела отуђио личне предмете Јосипа Броза Тита, као и послужавник и чашу с ликом Хајла Селасија. Фирма „Добергард“ је на основу учињене штете исплатила 3.250.607,16 динара на рачун Министарства финансија, Управе за трезор – наводи се на сајту Министарства културе. Подсјећају да је у току поступак везан за крађу вриједних предмета из збирке Музеја примењене умjетности, гдjе је такође окривљена особа радник фирме „Добергард“, која још увиjек обезбијеђује овај музеј.
Умjесто да прекине све пословне везе с поменутом фирмом, министарство, које је тада водио Вукосављевић, наставило је сарадњу. „Добергард“ је послије ове пљачке из децембра 2016. обезбjеђивао и Музеј примjењене умjетности, у ком је у августу 2019. украден накит вриjедан 300.000 евра. И за ову пљачку је, како се сумња, одговоран радник поменуте фирме.
Велика вриједност
– Углавном је то златни накит из 19. и прве половине 20. вијека, који има знатну материјалну вриjедност. Међу украденим предметима налази се неколико њих који, поред материјалне, имају и велику културно-историјску вриједност, као што су, на примjер, прстен с грбом, налаз из околине Јањева с краја 14. и почетка 15. виjека, и наруквица са цвиjетом од лапис лазулија, чија се историја везује за династију Обреновић и која је израђена у Минхену 1887. године. Укупна вриједност украдених предмета процјењена је на око 300.000 евра – навели су за Курир из музеја.
14/07/2025