27/05/2022
Јованка Броз
Многи не знају да су маршал Јосип Броз Тито, доживотни предсједник СФРЈ, и Александар Лека Ранковић били не само добри пријатељи него и кумови чије је кумство, ако је вjеровати чаршијским причама, разбио нико други до Титова Јованка а све због љубоморе и женске сујете!
Наиме, Огњен Хумо, син функционера КПЈ Авде Хума, скоро приjе једне деценије осврнуо се у тексту објављеном у Данасу, а који је тада пренио и између осталог, и на узроке сукоба Јосипа Броза Тита и Александра Ранковића.
Он је својим казивањем бацио ново свјетло на односе тада двојице најмоћнијих људи у СФРЈ, све док њихово пријатељство није прерасло у отворен сукоб…
– Прву значајнију пукотину у добрим односима између Тита и Ранковића направиле су њихове супруге – Јованка и Славка. Славка је интелектуално и својим шармом надвисивала Јованку. Славка је сасвим слободно са Јованком разговарала, као што би и са сваким другим.
Реаговала је, може се речи чак и благо, на Јованкине изјаве, и тиме, намјерно или не, показивала ту разлику која је постојала између њих. Јованки није пријало да се огледа у Славкином огледалу и пунила је Титу уши против Славке и Марка, како су још у рату звали Леку Ранковића.
Полако и неповратно су се кварили односи између Тита и Марка и поред тога што је Марко од рата па надаље био најпоузданији Титов ослонац. Ниједан од њих, наравно, није хтио нити да ућутка своју жену нити да се разведе од ње.
У Смедереву, на недјељном излету, коме се био први пут прикључио и Тито са Јованком, и сам сам присуствовао једном таквом затезању атмосфере између Јованке и Славке.
Важније од концептуалних разлика и од односа две супруге било је то што Тита нису превише интересовала – а и године су пристизале – безбројна конкретна питања везана за државно-партијске послове. Он је та питања препустио Ранковићу, који је све више држао конце у својим рукама, а Тито се све више осјећао као „енглеска краљица“ – што је сметало њему, сметало Јованки и свима онима који су се плашили неминовности да послије Тита дође Ранковић.
Многи су у пукотину, која је настала између Тита и Марка, убацили своје интересе и још више је продубили. Додворице какав је био, на примјер, Цвијетин Мијатовић, осјетили су промјену климе и ступили су у акцију: Цвијетин се прије афере додворавао Марку поклањајући му ловачке пушке, а када се клима промијенила, измислио је да Ранковић хоће да буде Титов насљедник.
Марко се сигурно таквом неком идејом није разметао, а свима је тада логично било да ће он да наслиједи Тита. Оно што је важније било, сви могући аутономаши по питању власти, и лажни самоуправљачи и сви они који су се плашили да ће послије Тита доћи Ранковић, и они који су очекивали нову прерасподелу власти, видјели су своју шансу када се та пукотина појавила.
Такав један, за то време крупан догађај, мало вјероватан и тешко изводљив, каква је била смјена Ранковића, могао је да се изведе само радикалним средствима каква је била прича да Ранковић ради Титу о глави, која је изнесена довољно аподиктично да није могла бити доведена у питање.
Ко су биле Анђа и Славка, Лекине супруге
Александар Ранковић женио се два пута и имао двојицу синова. Прву супругу, текстилну радницу Анђелију Анђу Ранковић (1909—1942) упознао је након изласка из затвора 1935. и исте године су се вјенчали у Вршцу. Она је од 1930. била члан Комунистичке партије и радила је у синдикату текстилних радника, а због партијског рада више пута је хапшена. Њен рођени брат Иса Јовановић (1906—1983) био је предратни револуционар, а након рата високи државно-партијски функционер.
Анђа и Лека добили су сина Миливоја Мићу. Након почетка Другог свјетског рата у Југославији, 1941. они су отишли у партизане, а Анђа је приликом напуштања Београда, новембра 1941. двогодишњег Мићу оставила код своје сестре. Он је касније одведен у Дражевац, код Лекине мајке Даринке, а након њеног хапшења и одвођења у логор на Бањици, гдје је остала до његовог распуштања почетком октобра 1944, о њему је бринула једна избјегличка породица, која је становала у Даринкиној кући. Такође, о њему су бринули и други рођаци из села.
Након напуштања Београда, Анђа је заједно са супругом боравила у ослобођеном Ужицу, а 1. марта 1942. ступила је у тада формирану Другу пролетерску ударну бригаду. Иако јој је Цана Бабовић нудила да ради као партијски инструктор у Штабу бригаде, на њено инсистирање, била је распоређена у јединицу као замјеник политичког комесара (партијски руководилац) Друге чете Четвртог ужичког батаљона. Погинула је 11. јуна 1942. у борбама Друге пролетерске бригаде против четника у околини Гацка, а након рата је 6. јула 1953. проглашена за народног хероја. Сина Мићу, Ранковић је након четири године ратовања видио тек у септембру 1944. у ослобођеном Ваљеву.
У прољеће 1944. у ослобођеном Дрвару, Ранковић је упознао своју будућу супругу Ладиславу Славку Бецеле (1920—2008), партизанку из Долењске, која је заједно са словеначком делегацијом дошла у Дрвар, на Други конгрес УСАОЈ-а, али је била задржана у Врховном штабу на пословима у Одјељењу за везе. Заједно са Врховним штабом НОВ и ПОЈ и Ранковићем кретала се до краја рата, а након рата је радила у администрацији ЦК КПЈ. Вјенчали су се 17. јуна 1947. у Београду, а кумови на вјенчању били су им Борис Зихерл и Крсто Попивода. Након венчања, Славка је напустила рад у Централном комитету и посветила се студијама на Економском факултету, гдје је потом била професор. Априла 1949. добили су сина Слободана.
Ранковићев старији син Миливоје Мића (1939—2018) био је архитекта, а у браку са супругом Мерином имао је ћерке Александру и Андријану Ању, која је новинар и телевизијски водитељ. У периоду од 1966. до 1999. Ранковићева породица живјела је у вили на Сењаку, у улици Андре Николића, која је данас руинирана.
06/04/2025