03/07/2021
Мраковица
„Живимо у вријеме када, поред вируса корона и других болести, све више влада и вирус ревизионизма и искривљавања историје којим се жели од агресора и нападача направити жртва, а жртве приказати као кривце. Морамо показати свима да су Србија и Срби увијек били на правој страни, бранећи своју слободу и никада не угрожавајући друге“, рекао је Капор у обраћању поводом 79 година од Битке на Козари.
„Данас Србија и Република Српска ступају храбро напријед, високо уздигнута чела, а главу спуштамо само на бројним стратиштима гдје су нам злочинци покушали затрти име, вјеру и живот“, поручио је Капор.
Градоначелник Приједора Далибор Павловић рекао је да је судбина Срба са Козаре једна од највећих трагедија које су задесиле српски народ у 20. вијеку.
„Да би се сачувала успомена на ту трагедију, на чојство и јунаштво у одбрани нејачи, овдје се окупљамо сваке године да одамо почаст страдалима са жељом да се то никад не заборави и да се не забораве сви који су изгубили живот на овој легендарној планини“, поручио је Павловић на Мраковици.
Он је нагласио да Козара живи у садашњим генерацијама које уче и знају да је битка почела 10. јуна 1942. године и да је трајала 27 дана, да је та битка симбол страдања и отпора слободарског српског народа у борби против нациста и усташа, у којој је убијено око 40.000 цивила, а 68.000 их је протјерано и интернирано у логоре.
„Зато одавде данас шаљемо поруку да Козара живи, да је у нама и око нас, да је Козара наша туга и вјечно живо сјећање на страдање, али и наш понос и наша снага да увијек и изнова и када падамо на кољена, имамо снаге да се уздигнемо и кренемо напријед. Лекција је то коју наша Козара држи овдје сваке године на овај дан, да се не заборави, да се памти и да се поноси“, додао је Павловић.
„Од 75.000 људи страдалих на Козари било је 14.000 дјеце до 14 година. Зар то није геноцид? То је примјер геноцида на Козари из Другог свјетског рата, а сада нам неки причају да је српски народ овакав или онакав. Нисмо дозволили у Одбрамбено-отаџбинском рату да ниједан непријатељски војник дође овдје на Козару“, истакао је Тодић.
Званицама су се обратили и предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић и српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, а у умјетничком дијелу програма учествовали су Удружење за очување традиције из Приједора и етно група „Траг“.
Програму су претходили парастос код спомен-крста и полагање вијенаца и цвијећа на меморијални зид споменика на Мраковици на који су уклесана имена 33.398 убијених бораца и цивила.
У Меморијалном музеју Мраковица отворена је изложба „Концентрациони логор Јасеновац 1941 – 1945“ и приказан филм „Дара из Јасеновца“. Изложба је реализована у организацији Јавне установе „Спомен-подручје Доња Градина“, аутори су Тања Тулековић и Дејан Мотл, а у музеју на Мраковици гостоваће до 3. октобра.
Обиљежавање годишњице Битке на Козари заједнички организују одбори за његовање традиције ослободилачких ратова влада Републике Српске и Србије.
Извор: Срна
24/04/2025
20/04/2025
20/04/2025
18/04/2025